Password Policy (4.0.2) - en to ru translation catalogue (85 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Language
ru: Язык

en: Edit
ru: Редактировать

en: Password
ru: Пароль

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Summary
ru: Сводка

en: Roles
ru: Роли

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Security
ru: Безопасность

en: Role
ru: Роль

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Blacklist
ru: Чёрный список

en: Operation
ru: Действие

en: at most
ru: не более

en: Password reset
ru: Сбросить пароль

en: Letter
ru: Буква

en: Minimum length
ru: Минимальная длина

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Password Expiration
ru: Срок действия пароля

en: Password Policy
ru: Политика пароля

en: Pass
ru: Пройден

en: Constraint
ru: Ограничение

en: Numeric
ru: Числовая

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Policy
ru: Политика

en: Constraints
ru: Ограничения

en: Number of characters
ru: Количество символов

en: Password Blacklist
ru: Чёрный список паролей

en: password policy
ru: политика паролей

en: Password must not contain the username.
ru: Пароль не должен содержать имени пользователя.

en: Blacklisted passwords
ru: Чёрный список паролей

en: at least
ru: не менее

en: Unique name
ru: Уникальное имя

en: Add Policy
ru: Добавить политику

en: Force Password Reset
ru: Принудительный сброс пароля

en: Manage password reset
ru: Управление сбросом пароля

en: Password Policies
ru: Политики пароля

en: Delete policy
ru: Удалить политику

en: Constraint settings
ru: Настройка ограничений

en: Character type
ru: Тип символа

en: The number of characters must be a positive number.
ru: Количество символов должно быть положительным числом.

en: Password character type
ru: Тип символа пароля

en: Password History
ru: История пароля

en: Password Character Length Policy
ru: Правило пароля - количество символов

en: Password character length
ru: Количество символов в пароле

en: Configure Constraint Settings
ru: Настроить ограничение

en: Plugin Id
ru: Плагин

en: No constraints have been configured.
ru: Ограничений пока не задано.

en: The @label password policy has been deleted.
ru: Политика паролей @label была удалена.

en: Password Reset Days
ru: Сброс пароля через дней

en: Apply to Roles
ru: Применить к ролям

en: Exclude Myself
ru: Исключить себя

en: No roles selected.
ru: Роли не выбраны

en: Policy Name
ru: Название политики

en: Last Password Reset
ru: Последний сброс пароля

en: Password Character Types Policy
ru: Правило пароля - типы символов

en: The number of character types must be between 2 and 4.
ru: Количество символов должно быть между 2 и 4.

en: Minimum password character types: @types
ru: Минимальное количество типов символов пароля: @types

en: Password character types
ru: Типы символов пароля

en: Password length must be at least 1 character. | Password length must be at least @count characters.
ru[0]: Длина пароля должна быть не меньше 1 символа.
ru[1]: Длина пароля должна быть не меньше @count  символов.
ru[2]: Длина пароля должна быть не меньше @count  символов.

en: Password Username Policy
ru: Правило имени пользователя для пароля

en: Password must not contain the user's username.
ru: Пароль не должен содержать имя пользователя.

en: Password username
ru: Пароль - имя пользователя

en: Your password contains your username.
ru: Пароль содержит ваше имя пользователя.

en: password policies
ru: политики паролей

en: Fail - @message
ru: Неудача - @message

en: The password does not satisfy the password policies.
ru: Пароль не удовлетворяет правилам.

en: Password must contain at least @types types of characters from the following character types: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
ru: Пароль должен содержать символы из следующих @types типов: строчные буквы, прописные буквы, цифры, спецсимволы.

en: Add Constraint
ru: Добавить ограничение

en: Policy Constraints
ru: Политика ограничений

en: Password character length of @operation 1 character | Password character length of @operation @characters characters
ru[0]: Длина пароля @operation 1 символ
ru[1]: Длина пароля @operation @characters символа
ru[2]: Длина пароля @operation @characters символов

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
ru: Укажите, должен ли пользователь сбросить свой пароль. Если срок действия пароля истёк, это поле автоматически проверяется после выполнения Cron.

en: Show policy table
ru: Показать таблицу с правилами

en: Special Character
ru: Спецсимвол

en: Password must contain at least 1 uppercase character. | Password must contain at least @count unique uppercase characters.
ru[0]: Пароль должен содержать не менее 1 прописной буквы.
ru[1]: Пароль должен содержать не менее @count прописных букв.
ru[2]: Пароль должен содержать не менее @count прописных букв.

en: Password must contain at least 1 lowercase character. | Password must contain at least @count unique lowercase characters.
ru[0]: Пароль должен содержать не менее 1 строчной буквы.
ru[1]: Пароль должен содержать не менее @count строчных букв.
ru[2]: Пароль должен содержать не менее @count строчных букв.

en: Password must contain at least 1 special character. | Password must contain at least @count unique special characters.
ru[0]: Пароль должен содержать не менее 1 спецсимвола.
ru[1]: Пароль должен содержать не менее @count спецсимволов.
ru[2]: Пароль должен содержать не менее @count спецсимволов.

en: Password must contain at least 1 numeric character. | Password must contain at least @count unique numeric characters.
ru[0]: Пароль должен содержать не менее 1 цифры.
ru[1]: Пароль должен содержать не менее @count цифр.
ru[2]: Пароль должен содержать не менее @count цифр.

en: Number of passwords that will be checked in the user password update history
ru: Количество паролей, которые будут проверены в истории обновления паролей пользователя

en: Number of passwords that will be checked in the user password update history: @number-repeats
ru: Количество паролей, которые будут проверены в истории обновления паролей пользователя: @number-repeats

en: Indicate whether this policy should show the password policy table on the user add/edit form.
ru: Показывать ли таблицу с правилами пароля на форме создания/редактирования пользователя.
