Password Policy (8.x-3.0-alpha5) - en to ar translation catalogue (49 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Language
ar: اللغة

en: Edit
ar: تحرير

en: Save
ar: حفظ

en: Summary
ar: الملخص

en: ID
ar: المعرف ID

en: Roles
ar: الأدوار

en: Security
ar: الأمن والحماية

en: Role
ar: الدور

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Operation
ar: عملية

en: Password reset
ar: تغيير كلمة المرور

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Password Policy
ar: سياسة كلمة المرور

en: Pass
ar: نجاح

en: Constraint
ar: قيد

en: Constraints
ar: قيود

en: password policy
ar: ‫سياسة كلمة المرور

en: There are no constraints for the selected user roles
ar: لا توجد قيود على أدوار المستخدم المحددة

en: New role was added or existing password policy changed. Please update your password.
ar: تمت إضافة دور جديد أو تغيير سياسة كلمة المرور الحالية. الرجاء تحديث كلمة المرور.

en: Sets up constraints and expiration of passwords.
ar: يضع قيود وانتهاء صلاحية على كلمات المرور.

en: Add Policy
ar: إضافة سياسة

en: Force Password Reset
ar: فرض تغيير كلمة المرور

en: Manage password reset
ar: ادارة تغيير كلمة المرور

en: Be able to manually override user password reset dates.
ar: امكانية تجاوز تواريخ تغيير كلمة مرور المستخدم يدويا.

en: Password Policies
ar: سياسات كلمة المرور

en: Constraint settings
ar: اعدادات القيد

en: Password Policy History
ar: تاريخ سياسة كلمة المرور

en: Number of allowed repeated passwords
ar: ‫عدد كلمات المرور المتكررة المسموح به

en: The number of repeated passwords value must be zero or greater.
ar: ‫عدد كلمات المرور المتكررة يجب ان يكون صفر او اكثر.

en: Number of allowed repeated passwords: @number-repeats
ar: عدد كلمات المرور المتكررة المسموح بها: @number-repeats

en: Password History
ar: تاريخ كلمة المرور

en: Are you sure you want to delete the @label constraint?
ar: هل انت متأكد أنك تريد حذف القيد @label ؟

en: Configure Constraint Settings
ar: ضبط ‫اعدادات القيد

en: Plugin Id
ar: معرف البرنامج الملحق

en: No constraints have been configured.
ar: لا قيود تم ضبطها.

en: Configure Required Context
ar: الضبط يحتاج الى سياق

en: Are you sure you want to delete the %name policy?
ar: هل انت متأكد أنك تريد حذف السياسة %name ؟

en: Apply to Roles
ar: يطبق على الأدوار

en: Select Roles to which this policy applies.
ar: أختر الأدوار التي تنطبق على هذه السياسة.

en: General Info
ar: معلومات عامة

en: Configure Constraints
ar: ضبط القيود

en: Configuring security settings.
ar: ضبط اعدادت الأمان.

en: Invalid plugin configuration.
ar: اعدادات غير صالحة.

en: Minimum password character types: @types
ar: الحد الأدنى من أنواع أحرف كلمة المرور: @types

en: Password has been reused too many times.  Choose a different password.
ar: كلمة المرور تم استخدامها كثيرا. أختر كلمة مرور أخرى.

en: password policies
ar: ‫سياسات كلمة المرور
