Password Policy (8.x-3.1) - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Language
ja: 言語

en: Edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Summary
ja: 概要

en: Roles
ja: 役割

en: Security
ja: セキュリティー

en: Role
ja: 役割

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Operation
ja: 操作

en: Minimum length
ja: 最小の長さ

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Password Expiration
ja: パスワードの有効期限

en: Pass
ja: パス

en: Policy
ja: ポリシー

en: Constraints
ja: 制約

en: Password must not contain the username.
ja: パスワードにユーザー名を含むることはできません。

en: There are no constraints for the selected user roles
ja: この役割に適用されるパスワードのルールはありません。

en: Last Password Reset
ja: 前回のパスワードリセット

en: Password length must be at least 1 character. | Password length must be at least @count characters.
ja[0]: パスワードの長さは 1 文字以上である必要があります。
ja[1]: パスワードの長さは @count 文字以上である必要があります。

en: The password does not satisfy the password policies.
ja: パスワードがパスワード ポリシーを満たしていません。

en: Password must contain at least @types types of characters from the following character types: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
ja: パスワードには、小文字、大文字、数字、特殊文字の中から少なくとも @types 種類の文字が含まれている必要があります。

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
ja: ユーザーがパスワードをリセットする必要があるかどうかを制御します。パスワードの有効期限が切れている場合は、Cron の実行後にこのフィールドが自動的にチェックされます。
