Password Policy (8.x-3.1) - en to nl translation catalogue (144 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Language
nl: Taal

en: Edit
nl: Bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Roles
nl: Rollen

en: Security
nl: Beveiliging

en: Role
nl: Rol

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Operation
nl: Bewerking

en: at most
nl: hooguit

en: Password reset
nl: Wachtwoord opnieuw instellen

en: Minimum length
nl: Minimumlengte

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Password Expiration
nl: Wachtwoordverloop

en: Pass
nl: Geslaagd

en: Constraint
nl: Beperking

en: Policy
nl: Beleid

en: Constraints
nl: Beperkingen

en: Number of characters
nl: Aantal tekens

en: password policy
nl: wachtwoordbeleid

en: Password must not contain the username.
nl: Het wachtwoord mag niet de gebruikersnaam bevatten.

en: at least
nl: ten minste

en: There are no constraints for the selected user roles
nl: Er zijn geen beperkingen voor de geselecteerde gebruikersrollen

en: New role was added or existing password policy changed. Please update your password.
nl: Nieuwe rol is toegevoegd of bestaand wachtwoordbeleid gewijzigd. Werk uw wachtwoord bij.

en: Sets up constraints and expiration of passwords.
nl: Stelt beperkingen en vervaltijd in voor wachtwoorden.

en: Add Policy
nl: Beleid toevoegen

en: Force Password Reset
nl: Forceer het opnieuw instellen van wachtwoord

en: Manage password reset
nl: Wachtwoordverloop beheren

en: Be able to manually override user password reset dates.
nl: Het is mogelijk handmatig de wachtwoord-reset datum te wijzigen.

en: Password Policies
nl: Wachtwoordbeleiden

en: Delete policy
nl: Beleid verwijderen

en: Constraint settings
nl: Beperkingsinstellingen

en: Character type
nl: Tekensoort

en: The number of characters must be a positive number.
nl: Het aantal tekens moet een positief getal zijn.

en: Password character type
nl: Wachtwoord tekensoort

en: Verifying that a password has a specific number of characters
nl: Controleren of een wachtwoord een specifiek aantal tekens heeft

en: The password does not contain a the correct number of certain characters.
nl: Het wachtwoord bevat niet het juiste aantal van bepaalde tekens.

en: Password Policy History
nl: Wachtwoordbeleid geschiedenis

en: Sets up a password constraint to limit repeated use of the same password.
nl: Stelt een wachtwoordbeperking in om herhaald gebruik van hetzelfde wachtwoord te beperken.

en: Number of allowed repeated passwords
nl: Aantal keer dat een wachtwoord herhaald mag worden

en: The number of repeated passwords value must be zero or greater.
nl: Het aantal herhaalde wachtwoorden moet nul of groter zijn.

en: Number of allowed repeated passwords: @number-repeats
nl: Aantal toegestane herhaalde wachtwoorden: @number-repeats

en: Password History
nl: Wachtwoordgeschiedenis

en: Provide restrictions on previously used passwords.
nl: Biedt beperkingen op eerder gebruikte wachtwoorden.

en: You have used the same password previously and cannot.
nl: U hebt eerder hetzelfde wachtwoord gebruikt en dat is niet toegestaan.

en: Password Character Length Policy
nl: Wachtwoordbeleid aantal tekens

en: Sets up a character length constraint for passwords.
nl: Beperkt de maximale lengte in van wachtwoorden.

en: The character length must be a positive number.
nl: De tekenlengte moet een positief getal zijn.

en: Password character length
nl: Wachtwoord tekenlengte

en: Verifying that a password has a minimum character length
nl: Controleren of een wachtwoord een minimale tekenlengte heeft

en: The length of your password is too short.
nl: Uw wachtwoord bevat te weinig tekens.

en: Are you sure you want to delete the @label constraint?
nl: Weet u zeker dat u de beperking @label wilt verwijderen?

en: Configure Constraint Settings
nl: Beperkingsinstellingen configureren

en: No constraints have been configured.
nl: Er zijn geen beperkingen geconfigureerd.

en: Configure Required Context
nl: Verplichte context instellen

en: Are you sure you want to delete the %name policy?
nl: Weet u zeker dat u het beleid %name wilt verwijderen?

en: The @label password policy has been deleted.
nl: Het beleid @label is verwijderd.

en: Password Reset Days
nl: Wachtwoordverloop

en: Apply to Roles
nl: Toepassen op Rollen

en: Select Roles to which this policy applies.
nl: Selecteer Rollen waarop dit beleid van toepassing is.

en: Force password reset of selected roles.
nl: Forceer opnieuw instellen voor de geselecteerde rollen.

en: Exclude Myself
nl: Sluit mezelf uit

en: Exclude your account if you are included in the roles.
nl: Sluit uw account uit als u deel uitmaakt van de rollen.

en: No roles selected.
nl: Geen rollen geselecteerd.

en: Reset the %roles role. | Reset the %roles roles.
nl[0]: De rol %roles opnieuw instellen.
nl[1]: De rollen %roles opnieuw instellen.

en: Policy Name
nl: Beleidsnaam

en: General Info
nl: Algemene informatie

en: Configure Constraints
nl: Beperkingen configureren

en: Configuring security settings.
nl: Beveiligingsinstellingen configureren.

en: Create password policies.
nl: Wachtwoordbeleid maken.

en: Last Password Reset
nl: Laatste wachtwoordreset

en: Password Character Types Policy
nl: Wachtwoordbeleid voor tekendiversiteit

en: Character Types
nl: Soorten tekens

en: Invalid plugin configuration.
nl: Ongeldige pluginconfiguratie.

en: Minimum number of character types
nl: Minimum aantal karaktertypes

en: The number of character types must be between 2 and 4.
nl: Het aantal tekensoorten moet tussen 2 en 4 liggen.

en: Minimum password character types: @types
nl: Minimaal aantal tekensoorten: @types

en: Password character types
nl: Wachtwoordbeleid tekensoorten

en: Verifying that a password has a minimum number of character types.
nl: Controleren of een wachtwoord een minimaal aantal tekensoorten heeft.

en: Your password must have different character types.
nl: Het wachtwoord moet verschillende soorten tekens bevatten.

en: Password must contain at least 1 uppercase character. | Password must contain at least @count uppercase characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet minimaal 1 hoofdletter bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet minimaal @count hoofdletters bevatten.

en: Password must contain at least 1 lowercase character. | Password must contain at least @count lowercase characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet minimaal 1 kleine letter bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet minimaal @count kleine letters bevatten.

en: Password must contain at least 1 special character. | Password must contain at least @count special characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet minimaal 1 leesteken bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet minimaal @count leestekens bevatten.

en: Password must contain at least 1 numeric character. | Password must contain at least @count numeric characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet minimaal 1 cijfer bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet minimaal @count cijfers bevatten.

en: Password has been reused too many times.  Choose a different password.
nl: Wachtwoord is te vaak hergebruikt. Kies een ander wachtwoord.

en: Password length must be at least 1 character. | Password length must be at least @count characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet minimaal 1 teken lang zijn.
nl[1]: Het wachtwoord moet minimaal @count tekens lang zijn.

en: Password length must not exceed 1 character. | Password length must not exceed @count characters.
nl[0]: Het wachtwoord mag niet langer zijn dan 1 teken.
nl[1]: Het wachtwoord mag niet langer zijn dan @count tekens.

en: Password Username Policy
nl: Wachtwoordbeleid gebruikersnamen

en: Restrict users from having their username in their password.
nl: Gebruikers mogen niet hun gebruikersnaam in hun wachtwoord opnemen.

en: Disallow username
nl: Gebruikersnaam niet toestaan

en: Prevent user from having a password containing their username.
nl: Voorkom dat gebruikers een wachtwoord hebben met hun gebruikersnaam erin.

en: Password must not contain the user's username.
nl: Wachtwoord mag niet de gebruikersnaam van de gebruiker bevatten.

en: Password username
nl: Wachtwoord gebruikersnaam

en: Password must not contain their username
nl: Het wachtwoord mag niet hun gebruikersnaam bevatten.

en: Your password contains your username.
nl: Uw wachtwoord bevat uw gebruikersnaam.

en: password policies
nl: wachtwoordbeleiden

en: User password will reset after the selected number of days.  0 days indicates that passwords never expire.
nl: Wachtwoord wordt opnieuw ingesteld na het geselecteerde aantal dagen. 0 dagen geeft aan dat wachtwoorden nooit verlopen.

en: Expired Password
nl: Verlopen Wachtwoord

en: Non-expired Password
nl: Niet-verlopen Wachtwoord

en: Fail - @message
nl: Mislukt - @message

en: The password does not satisfy the password policies.
nl: Het wachtwoord voldoet niet aan de voorwaarden.

en: Password Policy settings
nl: Wachtwoordbeleid instellingen

en: Cron threshold
nl: Cron-drempel

en: Password Consecutive Characters Policy
nl: Wachtwoordbeleid voor opeenvolgende tekens

en: Sets up a consecutive characters constraint for passwords.
nl: Stelt een beperking in op het aantal opeenvolgende tekens.

en: Maximum consecutive character count
nl: Maximaal aantal opeenvolgende tekens.

en: Password must have fewer than @max consecutive identical characters. This is case sensitive.
nl: Wachtwoord moet minder dan @max opeenvolgende identieke tekens bevatten. Dit is hoofdlettergevoelig.

en: Maximum consecutive identical characters: @max
nl: Maximaal opeenvolgende identieke tekens: @max

en: Maximum consecutive identical characters
nl: Maximaal opeenvolgende identieke tekens

en: Select the maximum number of consecutive identical characters allowed in the password.
nl: Selecteer het maximale aantal opeenvolgende identieke tekens dat is toegestaan in het wachtwoord.

en: The number of consecutive identical characters must be higher than 1 otherwise all passwords will fail.
nl: Het aantal opeenvolgende identieke tekens moet groter zijn dan 1, anders mislukken alle wachtwoorden.

en: Consecutive characters
nl: Opeenvolgende tekens

en: Verifying that a password has a maximum number of consecutive identical characters.
nl: Controleren of een wachtwoord een maximum aantal opeenvolgende identieke tekens heeft.

en: Your password has too many consecutive characters.
nl: Uw wachtwoord heeft te veel opeenvolgende tekens.

en: Minimum number of different character types the password must contain.
nl: Minimum aantal verschillende soorten tekens dat het wachtwoord moet bevatten.

en: Password must contain at least @types types of characters from the following character types: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
nl: Wachtwoord moet ten minste tekens bevatten uit @types van de volgende tekensoorten: kleine letters, hoofdletters, cijfers, speciale tekens.

en: Select the minimum number of character types which must be found in a password. The four supported character types are given as: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
nl: Selecteer het minimum aantal tekensoorten dat in een wachtwoord aanwezig moet zijn. De vier ondersteunde soorten worden gegeven als: kleine letters, hoofdletters, cijfers, speciale tekens.

en: Password Characters of Type Policy
nl: Wachtwoordbeleid voor aantal tekens per soort

en: Minimum characters of a particular type the password must contain.
nl: Minimaal aantal tekens van een bepaald type dat het wachtwoord moet bevatten.

en: A value of 0 represents no allowed repeats
nl: Bij 0 mogen wachtwoorden niet herhaald worden

en: Your password has expired, please update it
nl: Uw wachtwoord is verlopen, werk het bij alstublieft

en: Add Constraint
nl: Beperking toevoegen

en: Policy Constraints
nl: Beleidsbeperkingen

en: Password character length of @operation 1 character | Password character length of @operation @characters characters
nl[0]: Wachtwoordlengte van @operation één teken
nl[1]: Wachtwoordlengte van @operation @characters tekens

en: Password must contain at least 1 letter character. | Password must contain at least @count letter characters.
nl[0]: Wachtwoord moet minimaal 1 letterteken bevatten.
nl[1]: Wachtwoord moet minimaal @count lettertekens bevatten.

en: Password must contain 1 uppercase character | Password must contain @count uppercase characters
nl[0]: Wachtwoord moet 1 hoofdletter bevatten
nl[1]: Wachtwoord moet @count hoofdletters bevatten

en: Password must contain 1 lowercase character | Password must contain @count lowercase characters
nl[0]: Wachtwoord moet 1 kleine letter bevatten
nl[1]: Wachtwoord moet @count kleine letters bevatten

en: Password must contain 1 letter character | Password must contain @count letter characters
nl[0]: Wachtwoord moet 1 letter bevatten
nl[1]: Wachtwoord moet @count letters bevatten

en: Password must contain 1 special character | Password must contain @count special characters
nl[0]: Wachtwoord moet 1 speciaal teken bevatten
nl[1]: Wachtwoord moet @count speciale tekens bevatten

en: Password must contain 1 numeric character | Password must contain @count numeric characters
nl[0]: Wachtwoord moet 1 numeriek teken bevatten
nl[1]: Wachtwoord moet @count numerieke tekens bevatten

en: Your password has expired. Please visit the following link to reset your password: :link
nl: Uw wachtwoord is verlopen. Klik op de volgende link om uw wachtwoord opnieuw in te stellen: :link

en: Your password will expire in less than :pending days. Please visit the following link to reset your password: :link
nl: Uw wachtwoord verloopt over minder dan :pending dagen. Klik op de volgende link om uw wachtwoord opnieuw in te stellen: :link

en: You need to reset your password.
nl: U moet uw wachtwoord opnieuw instellen.

en: Your password will expire soon.
nl: Uw wachtwoord verloopt binnenkort.

en: The Password Policy module has updated user accounts. Total update count: @count
nl: De module The Password Policy heeft gebruikersaccounts bijgewerkt. Totaal aantal updates: @count

en: Send email upon password expiring
nl: E-mail verzenden wanneer een wachtwoord verloopt

en: If checked, an email will go to each user when their password expires, with a link to the request password reset email page.
nl: Indien aangevinkt, wordt naar elke gebruiker een e-mail verstuurd als het wachtwoord verloopt, met een link naar de pagina voor het opnieuw instellen van het wachtwoord.

en: Send pending email days before
nl: Aantal dagen tevoren melding versturen

en: Send password expiration pending email X days before expiration. 0 days indicates this email will not be sent. The box above must also be checked. Separate by comma if sending multiple notifications.
nl: Stuur een e-mail over het verlopen van het wachtwoord een aantal dagen voor de vervaldatum. 0 dagen geeft aan dat deze e-mail niet wordt verzonden. Als u meerdere meldingen wilt laten versturen plaatst u komma's tussen de getallen. Bovenstaand vakje moet ook aangevinkt zijn.

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
nl: De gebruiker dient zijn wachtwoord opnieuw in te stellen. Als het wachtwoord is verlopen, wordt dit veld automatisch aangevinkt na het uitvoeren van de cronjob.

en: Pending Expiration Mail Count
nl: Aantal verzonden e-mails wachtwoord verlopen

en: Whether an email notifying of a pending password expiration has been sent
nl: Of er een e-mail is verzonden met de melding dat het wachtwoord is verlopen
