Pathauto (8.x-1.6-alpha1) - en to fi translation catalogue (100 entries)

en: Remove
fi: Poista

en: Language
fi: Kieli

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Weight
fi: Paino

en: Settings
fi: Asetukset

en: Label
fi: Tunnus

en: Update
fi: Päivitys

en: Separator
fi: Erotin

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Verbose
fi: Näytä muutokset

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fi: Näytä aliaksien muutokset (paitsi massapäivitykset).

en: Replace by separator
fi: Korvaa erottimella

en: Maximum alias length
fi: Aliaksen enimmäispituus

en: Maximum component length
fi: Komponentin enimmäispituus

en: Update action
fi: Toimenpide päivitettäessä

en: Strings to Remove
fi: Poistettavat merkkijonot

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fi: Tarjoaa moduuleille mekanismin automaattisten aliaksien luomiseksi niiden hallinnoimalle sisällölle.

en: Forum
fi: Foorumi

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Languages
fi: Kielet

en: Period
fi: Ajanjakso

en: Asterisk
fi: Asteriski

en: Duplicate
fi: Monista

en: Relationship
fi: Suhde

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fi: Automaattisesti luotu alias %original_alias on jo käytössä. Alias muutettiin muotoon %alias.

en: Delete aliases
fi: Poista aliakset

en: Automatic alias
fi: Automaattinen alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fi: Otsikoissa sanat erotteleva merkki. Tämä korvaa kaikki välilyönnit ja välimerkit. Välilyönnin tai + merkin käyttö voi johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Character case
fi: Kirjainkoko

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fi: Älä tee mitään. Jätä vanha alias koskemattomaksi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fi: Luo uusi alias. Jätä vanha alias järjestelmään.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fi: Luo uusi alias. Poista vanha alias.

en: Transliterate prior to creating alias
fi: Transliteroi ennen aliaksen luontia

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fi: Suodattaa aliakset niin että ne sisältävät vain ASCII-96 merkistöstä löytyviä numeroita ja kirjaimia.

en: No action (do not replace)
fi: Ei mitään (älä korvaa)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista kaikki aliakset. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista aliakset kaikille @label. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases now!
fi: Poista aliakset!

en: All of your path aliases have been deleted.
fi: Kaikki polkualiaksesi on poistettu.

en: About
fi: Tietoja

en: Patterns
fi: Sisältöpolut

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Uses
fi: Käyttää

en: Slash
fi: Kauttaviiva

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fi: Mitä pathauton tulisi tehdä päivittäessään aliasta sisällölle jolle on alias jo olemassa?

en: Reduce strings to letters and numbers
fi: Poista merkkijonoista muut merkit paitsi kirjaimet ja numerot

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fi: Verkko-osoitteen aliaksesta poistettavat sanat pilkuin eroteltuna listana. Älä käytä tätä poistamaan välimerkkejä.

en: Choose aliases to delete
fi: Valitse poistettava alias

en: All aliases
fi: Kaikki aliakset

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fi: Hylätään alias %alias koska se on sama kuin sisäinen polku.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source, korvattiin vanha alias %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source.

en: Administer pathauto
fi: Ylläpidä pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fi: Salli käyttäjien määritellä automatisoitujen aliaksien kuviot ja mahdollista osoitealiaksien massapoisto.

en: Notify of Path Changes
fi: Tiedota polkujen muutoksista

en: Determines whether or not users are notified.
fi: Määrittää tiedotetaanko käyttäjille muutoksista vaiko ei.

en: Bulk updating URL aliases
fi: Automaattipäivitetään osoitealiaksia

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fi[0]: Luotiin 1 osoitealias
fi[1]: Luotiin @count osoitealiasta

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Underscore
fi: Alaviiva

en: No new URL aliases to generate.
fi: Uusia luotavia verkko-aliaksia ei löytynyt.

en: Double quotation marks
fi: Lainausmerkit

en: Single quotation marks (apostrophe)
fi: Heittomerkki

en: Back tick
fi: Gravis

en: Hyphen
fi: Tavuviiva

en: Vertical bar (pipe)
fi: Pystyviiva (putki)

en: Left curly bracket
fi: Vasen aaltosulku

en: Left square bracket
fi: Vasen hakasulku

en: Right curly bracket
fi: Oikea aaltosulku

en: Right square bracket
fi: Oikea hakasulku

en: Plus sign
fi: Plus-merkki

en: Equal sign
fi: Yhtäkuin-merkki

en: Percent sign
fi: Prosenttimerkki

en: Caret
fi: Sirkumfleksi

en: Dollar sign
fi: Dollarimerkki

en: Number sign (pound sign, hash)
fi: Numeromerkki (punnan merkki, risuaita)

en: At sign
fi: Ät-merkki

en: Exclamation mark
fi: Huutomerkki

en: Tilde
fi: Aaltoviiva

en: Left parenthesis
fi: Vasen sulku

en: Right parenthesis
fi: Oikea sulku

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Less-than sign
fi: Pienempi kuin -merkki

en: Greater-than sign
fi: Suurempi kuin -merkki

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Generate automatic URL alias
fi: Luo automaattinen osoitealias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fi: Älä valitse tätä jos haluat luoda kustomoidun aliaksen.

en: Joined path
fi: Yhdistetty polku

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
fi: Arrayn arvot jotka Pathauto siivoaa ja yhdistää kautta-merkillä verkko-osoitetta kuvaavaksi merkkijonoksi.

en: Broken/Missing
fi: Rikkinäinen/Puuttuva
