Pathauto (8.x-1.8) - en to pt translation catalogue (160 entries)

en: Remove
pt: Remover

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Enabled
pt: Ativado

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Update
pt: Atualizar

en: Separator
pt: Separador

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Conditions
pt: Condições

en: Verbose
pt: Verboso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pt: Exibir alterações de alias (exceto durante atualizações em massa).

en: Replace by separator
pt: Substituir por separador

en: Maximum alias length
pt: Tamanho máximo do caminho alternativo

en: Maximum component length
pt: Comprimento máximo do componente

en: Update action
pt: Ação de atualização

en: Strings to Remove
pt: Expressões a Remover

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pt: Fornece aos módulos um mecanismo de geração automática de caminhos alternativos para os seus conteúdos.

en: Pattern
pt: Padrão

en: Languages
pt: Idiomas

en: Period
pt: Ponto final

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Relationship
pt: Relação

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pt: O caminho alternativo %original_alias gerado automaticamente entra em conflito com um já existente. Foi mudado para %alias.

en: Delete aliases
pt: Eliminar caminhos alternativos

en: Automatic alias
pt: Caminho alternativo automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caracter usado para separar palavras em títulos que irá substituir todos os espaços e caracteres de pontuação. Usar um espaço ou o caracter + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Manter o caminho alternativo antigo.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Deixar o antigo a funcionar.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Eliminar o antigo.

en: Transliterate prior to creating alias
pt: Transliterar antes de criar o caminho alternativo

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pt: Filtra os novos caminhos alternativos para que tenham apenas letras e números do alfabeto ASCII-96.

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma ação (não substitua)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar todos os caminhos alternativos. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar caminhos alternativos para @label. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases now!
pt: Apagar caminhos alternativos!

en: All of your path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos foram eliminados.

en: About
pt: Sobre

en: Patterns
pt: Padrões

en: Colon
pt: Vírgula

en: Path pattern
pt: Padrão de caminhos

en: Context definitions
pt: Definições de contexto

en: Comma
pt: Vírgula

en: Semicolon
pt: Ponto e vírgula

en: Uses
pt: Usos

en: Slash
pt: Barra

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Broken
pt: Danificado

en: Ampersand
pt: "e" comercial

en: Pathauto Settings
pt: Configurações do Pathauto

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pt: O que deve o Pathauto fazer ao atualizar um item que já tenha definido um caminho alternativo?

en: Reduce strings to letters and numbers
pt: Reduzir a expressão a letras e números

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pt: Lista de palavras a eliminar do caminho alternativo, separadas por vírgulas. Não use isto para remover pontuação.

en: Choose aliases to delete
pt: Escolha os caminhos alternativos a eliminar

en: All aliases
pt: Todos os caminhos alternativos

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pt: Ignorando o caminho alternativo %alias por ser o mesmo que o caminho interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source, substituindo %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source.

en: Administer pathauto
pt: Administrar pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pt: Permitir que um utilizador configure os padrões para gerar automaticamente caminhos alternativos e eliminá-los em massa.

en: Notify of Path Changes
pt: Notificação de Alterações em Caminhos

en: Determines whether or not users are notified.
pt: Determina se os utilzadores são notificados ou não.

en: Bulk updating URL aliases
pt: A atualizar em massa os caminhos alternativos

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pt[0]: Gerado 1 caminho alternativo.
pt[1]: Gerados @count caminhos alternativos.

en: Update URL alias
pt: Atualizar um caminho alternativo

en: Underscore
pt: Sublinhar

en: No new URL aliases to generate.
pt: Não há caminhos alternativos novos para gerar.

en: Double quotation marks
pt: Aspas duplas

en: Single quotation marks (apostrophe)
pt: Aspa simples (apostrofe)

en: Back tick
pt: Tick para trás

en: Hyphen
pt: Hífen

en: Vertical bar (pipe)
pt: Barra vertical (pipe)

en: Left curly bracket
pt: Chaveta esquerda

en: Left square bracket
pt: Parênteses reto esquerdo

en: Right curly bracket
pt: Chaveta direita

en: Right square bracket
pt: Parênteses reto direito

en: Plus sign
pt: Sinal de mais

en: Equal sign
pt: Sinal de igual

en: Percent sign
pt: Sinal de percentagem

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Dollar sign
pt: Cifrão

en: Number sign (pound sign, hash)
pt: Cardinal

en: At sign
pt: Arroba

en: Exclamation mark
pt: Ponto de exclamação

en: Tilde
pt: Til

en: Left parenthesis
pt: Parênteses esquerdo

en: Right parenthesis
pt: Parênteses direito

en: Question mark
pt: Ponto de interrogação

en: Less-than sign
pt: Sinal de menor

en: Greater-than sign
pt: Sinal de maior

en: Backslash
pt: Barra invertida

en: Generate automatic URL alias
pt: Gerar automaticamente o URL alternativo

en: Uncheck this to create a custom alias below.
pt: Desmarque isto para criar um URL alternativo personalizado abaixo.

en: Joined path
pt: Caminho unido

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
pt: Os valores de array cada um limpo por "Pathauto" e depois unido com o traço numa frase que lembra um URL.

en: Selection criteria
pt: Critério de seleção

en: Bulk generate
pt: Gerar em massa

en: Broken/Missing
pt: Com problemas/Em falta

en: Selection logic
pt: Lógica de seleção

en: Pattern type
pt: Tipo de padrão

en: Delete options
pt: Opções de eliminação

en: All of your %label path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos %label foram eliminados.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Consulte a <a href=":pathauto-help">ajuda do Pathauto</a> para obter detalhes.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
pt: Comprimento máximo de caminhos alternativos a serem gerados. 100 é o comprimento recomendado. @max é o comprimento máximo possível.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
pt: Comprimento máximo de texto de qualquer componente no caminho alternativo (por exemplo, [title]). 100 é o comprimento recomendado. @max é o comprimento máximo possível.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
pt: Desmarque isto para criar um URL alternativo personalizado abaixo. <a href="@admin_link">Configurar padrões de URLs alternativos.</a>

en: Selection condition
pt: Condição da seleção

en: Entity of type @type was not processed. It defines the following patterns: @patterns
pt: A entidade do tipo @type não foi processada. Define os seguintes padrões: @patterns

en: Add Pathauto pattern
pt: Adicionar padrão Pathauto

en: Pathauto pattern config
pt: Configuração de padrões Pathauto

en: Pathauto state
pt: Estado do Pathauto

en: Whether an automated alias should be created or not.
pt: Se um caminho alternativo automático deve ser criado ou não.

en: Pathauto pattern
pt: Padrões Pathauto

en: @label being aliased
pt: @label a ser apontado

en: Updated alias for %label @id.
pt: Caminho alternativo atualizado para %label @id.

en: Updated 1 %label URL alias. | Updated @count %label URL aliases.
pt[0]: 1 caminho alternativo %label atualizado.
pt[1]: @count caminhos alternativos %label atualizados.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet?
pt: Quando um padrão inclui certos caracteres (como por exemplo com acentos), o Pathauto deve tentar transliterá-los para o alfabeto US-ASCII?

en: This page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them.
pt: Esta página fornece uma lista de todos os padrões no site e permite editá-los e reordená-los.

en: The %element-title is using the following invalid characters: @invalid-characters.
pt: O %element-title está a usar os seguintes caracteres inválidos: @invalid-characters.

en: Convert token values to lowercase.
pt: Converter valores de token para letras minúsculas.

en: Are you sure you want to disable the pattern %label?
pt: Tem certeza de que deseja desativar o padrão %label?

en: Disabled patterns are ignored when generating aliases.
pt: Padrões desativados são ignorados ao gerar caminhos alternativos.

en: Disabled pattern %label.
pt: Padrão %label desativado.

en: Are you sure you want to enable the pattern %label?
pt: Tem certeza de que deseja ativar o padrão %label?

en: Enabled pattern %label.
pt: Padrão %label ativado.

en: Update URL alias of an entity
pt: Atualizar caminho alternativo da URL de uma entidade

en: Creating Pathauto Patterns
pt: A criar Padrões Pathauto

en: Delete Aliases
pt: Eliminar caminhos alternativos

en: Enabled entity types
pt: Tipos de entidade ativados

en: Broken type
pt: Tipo danificado

en: Note that this will only affect items which are configured to have their URL alias automatically set. Items whose URL alias is manually set are not affected.
pt: Atenção que afetará apenas os itens configurados para ter seu caminho alternativo definido automaticamente. Os itens cujo caminho alternativo é definido manualmente não são afetados.

en: The %element-title doesn't allow the patterns ending with whitespace.
pt: O %element-title não permite os padrões que terminam com espaços em branco.

en: Select the types of paths for which to generate URL aliases
pt: Selecione os tipos de caminhos para os quais gerar caminhos alternativos

en: Select which URL aliases to generate
pt: Selecione quais os caminhos alternativos serão gerados

en: Generate a URL alias for un-aliased paths only
pt: Gerar um caminho alternativo apenas para caminhos sem valor

en: <a href=":url">Pathauto settings</a> are set to ignore paths which already have a URL alias. You can only create URL aliases for paths having none.
pt: As <a href=":url">configurações de Pathauto</a> são definidas para ignorar caminhos que já possuem um caminho alternativo. Só pode criar caminhos alternativos  para caminhos que não tenham nenhum valor.

en: Update the URL alias for paths having an old URL alias
pt: Atualize o caminho alternativo para caminhos com um caminho alternativo antigo

en: Regenerate URL aliases for all paths
pt: Regenerar caminhos alternativos para todos os caminhos

en: A short name to help you identify this pattern in the patterns list.
pt: Um nome curto para ajudá-lo a identificar este padrão na lista de padrões.

en: Only delete automatically generated aliases
pt: Eliminar apenas caminhos alternativos gerados automaticamente

en: Bulk deleting URL aliases
pt: Eliminação em massa de caminhos alternativos

en: All of your automatically generated path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos gerados automaticamente foram eliminados.

en: All of your automatically generated %label path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos %label gerados automaticamente foram eliminados.

en: Tokens that are safe to use and do not need to be cleaned.
pt: Tokens que são seguros de usar e não precisam ser limpos.

en: Safe tokens
pt: Tokens seguros

en: List of tokens that are safe to use in alias patterns and do not need to be cleaned. For example urls, aliases, machine names. Separated with a comma.
pt: Lista de tokens que são seguros para uso em padrões de caminhos alternativos e não precisam de ser limpos. Por exemplo, urls, caminhos alternativos, nomes de máquinas. Separado por vírgula.

en: Pattern %label saved.
pt: Padrão %label gravado.

en: Duplicate Pathauto pattern
pt: Duplicar padrão Pathauto

en: Choose the action to perform.
pt: Escolha a ação a ser executada.

en: Regenerate URL aliases for all paths.
pt: Regenerar caminhos alternativos para todos os caminhos.

en: The name of the pattern's variable.
pt: O nome da variável do padrão.

en: The value of the pattern's variable.
pt: O valor da variável do padrão.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the path_alias and path_alias_revision tables prior to using this feature.
pt: <strong>Nota:</strong> não há confirmação. Certifique-se de sua ação antes de clicar no botão "Eliminar caminhos alternativos agora!".<br />Pode querer fazer um backup da base de dados e/ou das tabelas path_alias e path_alias_revision antes de usar este recurso.
