Patternkit (9.1.0-beta10) - en to tr translation catalogue (54 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Language
tr: Dil

en: Presentation style
tr: Sunum şekli

en: Enabled
tr: Etkin

en: Version
tr: Sürüm

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Default
tr: Varsayılan

en: Path
tr: Yol

en: Media
tr: Medya

en: Desc
tr: Azalan

en: here
tr: buraya

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Template
tr: Şablon

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Token
tr: Simge

en: Changed
tr: Değişti

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Data
tr: Veri

en: Content language
tr: İçerik dili

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Properties
tr: Özellikler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Library
tr: Kütüphane

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Reusable
tr: Yeniden kullanılabilir

en: Hash
tr: Karma

en: Asc
tr: Artan

en: The block could not be saved.
tr: Blok kaydedilemedi.

en: Media type
tr: Medya tipi

en: @type %info has been created.
tr: %info başlıklı @type oluşturuldu.

en: @type %info has been updated.
tr: %info başlıklı @type güncellendi.

en: @type: added %info.
tr: @type: %info eklendi.

en: @type: updated %info.
tr: @type: %info güncellendi.

en: The custom block ID.
tr: Özel blok kimliği.

en: The custom block UUID.
tr: Özel blok UUID'si.

en: The revision ID.
tr: Sürüm kimliği

en: The custom block language code.
tr: Özel blok dil kodu.

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Custom block ID
tr: Özel blok kimliği

en: The log entry explaining the changes in this revision.
tr: Bu sürümdeki değişiklikleri açıklayan günlük girdisi.

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: Text with text format
tr: Metin biçimi ile metin

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
tr: %type: %function içinde @message (%file  içindeki %line).
