Patternkit (9.1.0-beta10) - en to uk translation catalogue (66 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Delete
uk: Видалити

en: Language
uk: Мова

en: Presentation style
uk: Стиль презентації

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Version
uk: Версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Default
uk: Базово

en: Path
uk: Шлях

en: Media
uk: Медіа

en: Desc
uk: Спад

en: here
uk: тут

en: description
uk: опис

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Template
uk: Шаблон

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Browse
uk: Огляд

en: Token
uk: Замінник

en: Schema
uk: Схема

en: Changed
uk: Змінено

en: Assets
uk: Ресурси

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Blocks
uk: Блоки

en: Token replacements
uk: Замінники

en: Offset
uk: Зміщення

en: Data
uk: Дані

en: Content language
uk: Мова матеріалу

en: Patterns
uk: Шаблони

en: Properties
uk: Властивості

en: Are you sure you want to remove this item?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей пункт?

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Library
uk: Бібліотека

en: Dependencies
uk: Залежності

en: Edit @title
uk: Редагувати @title

en: WYSIWYG editor
uk: Редактор WYSIWYG

en: Reusable
uk: Повторно використовуване

en: Presentation settings
uk: Налаштування презентації

en: Hash
uk: Геш

en: Asc
uk: Зрост

en: The block could not be saved.
uk: Неможливо зберегти блок.

en: Media type
uk: Тип носія

en: Source entity type
uk: Тип вихідної сутності

en: Source entity ID
uk: ID вихідної сутності

en: @type %info has been created.
uk: @type %info було успішно створено.

en: @type %info has been updated.
uk: @type %info було успішно оновлено.

en: @type: added %info.
uk: @type: додано %info.

en: @type: updated %info.
uk: @type: оновлено %info.

en: The custom block ID.
uk: Ідентифікатор власного блоку.

en: The custom block UUID.
uk: UUID власного блоку.

en: The revision ID.
uk: Ідентифікатор редакції.

en: The custom block language code.
uk: Код мови власного блоку.

en: The time that the custom block was last edited.
uk: Час, коли власний блок востаннє редагувався.

en: Custom block ID
uk: ID власного блоку

en: The log entry explaining the changes in this revision.
uk: Запис журналу, що пояснює зміни в цій редакції.

en: A brief description of your block.
uk: Короткий опис вашого блоку.

en: Text with text format
uk: Текст з текстовим форматом

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
uk: Булева індикація того, чи цей блок багаторазовий.

en: Serialized block
uk: Серіалізований блок
