Patternkit (9.1.0-beta5) - en to it translation catalogue (35 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Enabled
it: Attivato

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Path
it: Percorso

en: description
it: descrizione

en: Pattern
it: Modello

en: Changed
it: Modificato

en: Assets
it: Risorse

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Blocks
it: Blocchi

en: Data
it: Dati

en: Patterns
it: Pattern

en: Library
it: Biblioteca

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Edit @title
it: Modifica @title

en: Reusable
it: Riutilizzabile

en: The block could not be saved.
it: Il blocco non è stato salvato.

en: @type %info has been created.
it: @type %info è stato creato.

en: @type %info has been updated.
it: @type %info è stato aggiornato.

en: @type: added %info.
it: @type: aggiunto %info.

en: @type: updated %info.
it: @type: aggiornato %info.

en: The custom block ID.
it: L'ID del blocco personalizzato.

en: The custom block UUID.
it: L'UUID del blocco personalizzato.

en: The revision ID.
it: L'ID della revisione.

en: The custom block language code.
it: Il codice lingua del block personalizzato.

en: The time that the custom block was last edited.
it: L'ultima volta che il blocco è stato modificato.

en: Custom block ID
it: ID del blocco personalizzato

en: The log entry explaining the changes in this revision.
it: La registrazione sul log che spiega le modifiche in questa revisione.

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: Text with text format
it: Testo formattato

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
it: Un booleano che indica se il blocco è riutilizzabile.
