Patternkit (9.1.0-beta7) - en to hi translation catalogue (26 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Presentation style
hi: प्रस्तुति शैली

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Version
hi: संस्करण

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Path
hi: मार्ग

en: Media
hi: मीडिया

en: Pattern
hi: नमूना

en: Template
hi: फर्मा

en: Changed
hi: बदल गया

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Hash
hi: हैश

en: The block could not be saved.
hi: ब्लॉक को सेव नहीं किया जा सका

en: The custom block ID.
hi: यह कस्टम ब्लॉक आईडी

en: The custom block UUID.
hi: कस्टम ब्लॉक युयुआईडी

en: The revision ID.
hi: संशोधन आईडी

en: The custom block language code.
hi: कस्टम ब्लॉक भाषा कोड

en: Custom block ID
hi: कस्टम ब्लॉक आईडी

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: Text with text format
hi: पाठ प्रारूप के साथ पाठ
