Patternkit (9.1.0) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Language
id: Bahasa

en: Presentation style
id: Gaya presentasi

en: Enabled
id: Aktif

en: Version
id: Versi

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Node ID
id: ID Node

en: Default
id: Bawaan

en: Path
id: Jalur

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: here
id: di sini

en: Pattern
id: Pola

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Browse
id: Jelajahi

en: Changed
id: Berubah

en: Assets
id: Aset

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Blocks
id: Blok

en: Offset
id: Letak

en: Content language
id: Bahasa konten

en: Patterns
id: Pola

en: Properties
id: Properti

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Library
id: Pustaka

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Reusable
id: Dapat digunakan kembali

en: Asc
id: Urutan turun

en: The block could not be saved.
id: Blok tidak dapat disimpan.

en: Media type
id: Jenis media

en: @type %info has been created.
id: @type %info telah dibuat.

en: @type %info has been updated.
id: @type %info telah diperbarui.

en: @type: added %info.
id: @type: %info ditambahkan.

en: @type: updated %info.
id: @type: memperbarui %info.

en: The revision ID.
id: ID revisi

en: The log entry explaining the changes in this revision.
id: Entri log menjelaskan perubahan dalam revisi ini.

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: Text with text format
id: Teks dengan format teks

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
id: %type: @message dalam %function (baris %line dari %file).
