Payment (8.x-2.1) - en to pt translation catalogue (76 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Payer
pt: Sacado

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Overview
pt: Visão geral

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Weight
pt: Peso

en: Delete configuration
pt: Apagar configuração

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User
pt: Usuário

en: Configure
pt: Configurar

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Update status
pt: Estado das atualizações

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Amount
pt: Valor

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Configuration
pt: Configurações

en: Basic
pt: Básico

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Pay
pt: Pagar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: %label has been deleted.
pt: %label foi apagado(a).

en: Current status
pt: Situação atual

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Changed
pt: Alterado

en: Payment status
pt: Estado do pagamento

en: Refund
pt: Estorno

en: Complete
pt: Concluído

en: Apply
pt: Aplicar

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Destination URL
pt: URL de destino

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Payment methods
pt: Métodos de Pagamento

en: Capture
pt: Capturar

en: Line items
pt: Itens da fatura

en: Bundle
pt: Pacote

en: Owner ID
pt: Código do Proprietário

en: Parent ID
pt: ID do pai

en: Edit configuration
pt: Editar configurações

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Line item
pt: Item da fatura

en: Payment type
pt: Tipo de pagamento

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: Payment method type
pt: Tipo de método de pagamento

en: Edit %label
pt: Editar %label

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Entity type ID
pt: ID do Tipo de Entidade
