Persian Date for Drupal 8 (8.x-1.8) - en to hi translation catalogue (42 entries)

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Year
hi: वर्ष

en: Month
hi: माह

en: Day
hi: दिन

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: About
hi: के बारे में

en: Date and time
hi: तिथि व समय

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

en: AM/PM
hi: दोपहर से पूर्व/दोपहर के बाद

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
hi: प्रारूप: %format। प्रपत्र (फ़ोर्म) प्रस्तुत करने का समय का उपयोग करने के लिए खाली छोड़ दें।

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
hi: रविवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
hi: सोमवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
hi: मंगलवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
hi: बुधवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
hi: गुरूवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
hi: शुक्रवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
hi: शनिवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
hi: Tu
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
hi: We
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
hi: Th
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
hi: Fr
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
hi: Sa
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
hi: रवि

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
hi: सोम

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
hi: T
    संदर्भ में: संक्षिप्त 1 पत्र कार्यदिवस मंगलवार

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
hi: बुध

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
hi: T
    संदर्भ में: संक्षिप्त 1 पत्र कार्यदिवस गुरुवार

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
hi: शुक्र

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
hi: शनि

en: Datetime Timestamp
hi: दिनांक समय टाइमस्टैम्प

en: Selected combination of day and month is not valid.
hi: दिन और महीने का चयनित संयोजन मान्य नहीं है।
