Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.11) - en to fi translation catalogue (48 entries)

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Year
fi: Vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: Day
fi: Päivä

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: About
fi: Tietoja

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: 5 minute
fi: 5 minuuttia

en: 15 minute
fi: 15 minuuttia

en: Time increments
fi: Aikamäärän kasvu

en: 10 minute
fi: 10 minuuttia

en: 30 minute
fi: 30 minuuttia

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
fi: Muoto %format. Jätä tyhjäksi käyttääksesi lomakkeen lähetysajankohtaa.

en: Date part order
fi: Päivämäärän osien järjestys

en: Month/Day/Year
fi: Kuukausi/Päivä/Vuosi

en: Day/Month/Year
fi: Päivä/Kuukausi/Vuosi

en: Year/Month/Day
fi: Vuosi/Kuukausi/Päivä

en: Time type
fi: Ajan tyyppi

en: 24 hour time
fi: 24 tunnin aika

en: 12 hour time
fi: 12 tunnin aika

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
fi: Maa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
fi: Tii

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
fi: Kes

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
fi: Tor

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
fi: Per

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
fi: Lau

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
fi: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
fi: Ti

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
fi: Ke

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
fi: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
fi: Pe

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
fi: La

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
fi: K

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
fi: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
fi: L

en: Datetime Timestamp
fi: Datetime aikaleima

en: Date part order: @order
fi: Päiväyksen osien järjestys: @order

en: Time type: @time_type
fi: Ajan tyyppi: @time_type
