Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.11) - en to pl translation catalogue (58 entries)

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Year
pl: Rok

en: Month
pl: Miesiąc

en: Day
pl: Dzień

en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuta

en: Second
pl: Sekunda

en: Select list
pl: Lista wyboru

en: 1 minute
pl: 1 minuta

en: About
pl: O stronie

en: Date and time
pl: Data i czas

[ctx: ampm]
en: am
pl: AM

[ctx: ampm]
en: pm
pl: PM

en: 5 minute
pl: 5 minut

en: 15 minute
pl: 15 minut

en: Time increments
pl: Przyrosty czasu

en: 10 minute
pl: 10 minut

en: 30 minute
pl: 30 minut

en: AM/PM
pl: Przed/Po południu

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
pl: Format %format. Pozostaw to pole puste by użyć daty zatwierdzenia formularza.

en: Date part order
pl: Kolejność elementów daty

en: Month/Day/Year
pl: Miesiąc/Dzień/Rok

en: Day/Month/Year
pl: Dzień/Miesiąc/Rok

en: Year/Month/Day
pl: Rok/Miesiąc/Dzień

en: Time type
pl: Typ czasu

en: 24 hour time
pl: Czas 24 godzinny

en: 12 hour time
pl: Czas 12 godzinny

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
pl: Niedz.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
pl: Pon.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
pl: Wt.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
pl: Śr.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
pl: Czw.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
pl: Pią.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
pl: Sob.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
pl: Ni.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
pl: Po.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
pl: Wt.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
pl: Śr.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
pl: Cz.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
pl: Pi.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
pl: So.

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
pl: N

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
pl: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
pl: W

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
pl: Ś

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
pl: C

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
pl: P

en: Datetime Timestamp
pl: Znacznik czasu - data i godzina

en: Date part order: @order
pl: Kolejność elementów daty: @order

en: Time type: @time_type
pl: Typ czasu: @time_type

en: Time increments: @increment
pl: Przyrosty czasu: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
pl: Wybrana kombinacja dnia i miesiąca jest niepoprawna.
