Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.14) - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Year
fr: Année

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: About
fr: À propos

en: Date and time
fr: Date et heure

en: 5 minute
fr: 5 minutes

en: 15 minute
fr: 15 minutes

en: Time increments
fr: Incréments de temps

en: 10 minute
fr: 10 minutes

en: 30 minute
fr: 30 minutes

en: AM/PM
fr: Matin/Après-Midi

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format : %format. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: Date part order
fr: Ordre des fragments de date

en: Month/Day/Year
fr: Mois/Jour/Année

en: Day/Month/Year
fr: Jour/Mois/Année

en: Year/Month/Day
fr: Année/Mois/Jour

en: Time type
fr: Type d'horodatage

en: 24 hour time
fr: Temps sur 24 heures

en: 12 hour time
fr: Temps sur 12 heures

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
fr: Dim

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
fr: Lun

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
fr: Mar

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
fr: Mer

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
fr: Jeu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
fr: Ven

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
fr: Sam

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
fr: Di

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
fr: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
fr: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
fr: Me

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
fr: Je

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
fr: Ve

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
fr: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
fr: L

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
fr: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
fr: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
fr: J

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
fr: V

en: Datetime Timestamp
fr: Horodatage datetime

en: Date part order: @order
fr: Ordre des fragments de date : @order

en: Time type: @time_type
fr: Type d'heure : @time_type

en: Time increments: @increment
fr: Incrémentations de temps : @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
fr: La combinaison de jour et mois sélectionné n'est pas valide.
