Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.14) - en to hu translation catalogue (59 entries)

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Year
hu: Év

en: Month
hu: Hónap

en: Day
hu: Nap

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Second
hu: Második

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: About
hu: Leírás

en: Date and time
hu: Dátum és idő

[ctx: ampm]
en: am
hu: de.

[ctx: ampm]
en: pm
hu: du.

en: 5 minute
hu: 5 perc

en: 15 minute
hu: 15 perc

en: Time increments
hu: Időközök

en: 10 minute
hu: 10 perc

en: 30 minute
hu: 30 perc

en: AM/PM
hu: Délelőtt vagy délután

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
hu: Formátum: %format. Üresen hagyható az űrlap beküldési idejének használatához.

en: Date part order
hu: Dátumrészek sorrendje

en: Month/Day/Year
hu: Hónap/Nap/Év

en: Day/Month/Year
hu: Nap/Hónap/Év

en: Year/Month/Day
hu: Év/Hónap/Nap

en: Time type
hu: Időtípus

en: 24 hour time
hu: 24 órás

en: 12 hour time
hu: 12 órás

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
hu: Vas

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
hu: Hét

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
hu: Ked

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
hu: Sze

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
hu: Csü

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
hu: Pén

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
hu: Szo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
hu: Va

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
hu: Hé

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
hu: Ke

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
hu: Sze

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
hu: Cs

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
hu: Pé

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
hu: Szo

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
hu: V

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
hu: H

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
hu: K

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
hu: Sz

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
hu: Cs

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
hu: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
hu: Sz

en: Datetime Timestamp
hu: Dátum és idő formátumú időbélyeg

en: Date part order: @order
hu: Dátumrészek sorrendje: @order

en: Time type: @time_type
hu: Idő típus: @time_type

en: Time increments: @increment
hu: Időközök: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
hu: A nap és hónap kiválasztott kombinációja érvénytelen.
