Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.3) - en to tr translation catalogue (59 entries)

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Year
tr: Yıl

en: Month
tr: Ay

en: Day
tr: Gün

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: About
tr: Hakkında

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

[ctx: ampm]
en: am
tr: öö

[ctx: ampm]
en: pm
tr: ös

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: Time increments
tr: Zaman artımları

en: 10 minute
tr: 10 dakika

en: 30 minute
tr: 30 dakika

en: AM/PM
tr: ÖÖ/ÖS

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %format. Gönderi giriş zamanını kullanmak için boş bırakın.

en: Date part order
tr: Tarih kısmı sıralaması

en: Month/Day/Year
tr: Ay/Gün/Yıl

en: Day/Month/Year
tr: Gün/Ay/Yıl

en: Year/Month/Day
tr: Yıl/Ay/Gün

en: Time type
tr: Saat tipi

en: 24 hour time
tr: 24 saatlik biçim

en: 12 hour time
tr: 12 saatlik biçim

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
tr: Pa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
tr: Pt

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
tr: Sa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
tr: Çr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
tr: Pe

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
tr: Cu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
tr: Ct

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
tr: Pa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
tr: Pt

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
tr: Sa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
tr: Ça

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
tr: Pe

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
tr: Cu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
tr: Ct

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
tr: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
tr: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
tr: S

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
tr: Ç

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
tr: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
tr: C

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
tr: C

en: Datetime Timestamp
tr: Tarih zaman damgası

en: Date part order: @order
tr: Tarih kısmı sıralaması: @order

en: Time type: @time_type
tr: Saat tipi: @time_type

en: Time increments: @increment
tr: Zaman artımları: @increment

en: Selected combination of day and month is not valid.
tr: Gün ve ayın seçili birleşimi geçerli değil.
