Persian Date for Drupal 8 (8.x-3.12) - en to gl translation catalogue (40 entries)

en: Sunday
gl: Domingo

en: Monday
gl: Luns

en: Tuesday
gl: Martes

en: Wednesday
gl: Mércores

en: Thursday
gl: Xoves

en: Friday
gl: Venres

en: Saturday
gl: Sábado

en: Year
gl: Ano

en: Month
gl: Mes

en: Day
gl: Día

en: Hour
gl: Hora

en: Minute
gl: Minuto

en: Second
gl: Segundo

en: Select list
gl: Lista de selección

en: 1 minute
gl: 1 minuto

en: About
gl: Información

en: Date and time
gl: Data e hora

en: 5 minute
gl: 5 minutos

en: 15 minute
gl: 15 minutos

en: 10 minute
gl: 10 minutos

en: 30 minute
gl: 30 minutos

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
gl: Formato: %format. Deixe en branco para empregar a hora de envío do formulario.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
gl: Dom

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
gl: Lun

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
gl: Mar

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
gl: Mer

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
gl: Xov

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
gl: Ven

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
gl: Sab

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
gl: Do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
gl: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
gl: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
gl: Me

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
gl: Xo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
gl: Ve

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
gl: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
gl: L

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
gl: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
gl: X

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
gl: V
