Personal ID (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Value
it: Valore

en: Text
it: Testo

en: Textfield
it: Campo testo

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Field types
it: Tipi di campo

en: String settings
it: Impostazioni stringa

en: Contains US ASCII characters only
it: Contiene solo caratteri US ASCII
