Phone Label (1.2.0) - en to it translation catalogue (11 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Required
it: Obbligatorio

en: Label
it: Etichetta

en: Optional
it: Opzionale

en: Phone number
it: Telefono

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Telephone number
it: Numero di telefono

en: This field stores a telephone number in the database.
it: Il campo memorizza un numero di telefono nel database.
