Album Photos (6.0.0-beta1) - en to cs translation catalogue (105 entries)

en: photos
cs: fotografie

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Images
cs: Obrázky

en: Image size
cs: Velikost obrázku

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Comments
cs: Komentáře

en: Quantity
cs: Množství

en: Last updated
cs: Poslední změna

en: Edit
cs: Upravit

en: Size
cs: Velikost

en: None
cs: Žádné

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: Password
cs: Heslo

en: Weight
cs: Váha

en: Image
cs: Obrázek

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Default
cs: Výchozí

en: Open
cs: Otevřené

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Display
cs: Zobrazit

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Advanced search
cs: Pokročilé vyhledávání

en: Upload
cs: Nahrát

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: All
cs: Vše

en: Page
cs: Stránka

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Comment ID
cs: ID komentáře

en: Published
cs: Zveřejněno

en: File ID
cs: ID souboru

en: Authored by
cs: Autor

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Desc
cs: Sestupně

en: next
cs: další

en: Directory
cs: Adresář

en: Do not display
cs: Nezobrazovat

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Source
cs: Zdroj

en: published
cs: zveřejněno

en: Languages
cs: Jazyky

en: Changes saved.
cs: Změny uloženy.

en: Changed
cs: Změněno

en: previous
cs: předchozí

en: Unpublished
cs: Skryto

en: not published
cs: skryto

en: Apply
cs: Použít

en: Manage fields
cs: Správa polí

en: Grid
cs: Mřížka

en: Rearrange
cs: Přeskupit

en: Sort
cs: Řazení

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Containing any of the words
cs: Obsahuje kterékoliv slovo

en: Containing the phrase
cs: Obsahuje frázi

en: Containing none of the words
cs: Neobsahuje žádné ze slov

en: Content ranking
cs: Hodnocení obsahu

en: Factor
cs: Faktor

en: By title
cs: Podle názvu

en: Nevermind
cs: Budiž

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Maximum image resolution
cs: Maximální rozlišení obrázku

en: Access type
cs: Typ přístupu

en: Albums
cs: Alba

en: Finished with an error.
cs: Dokončeno s chybou.

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
cs: Ke hledání jednoho ze dvou slov je třeba použít <strong>OR</strong>. Např. <strong>kočka OR pes</strong>.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: Manage display
cs: Správa zobrazení

en: Full content
cs: Plný obsah

en: Entity ID
cs: ID entity

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Use absolute link (begins with "http://")
cs: Použít absolutní odkaz (začínající „http://“)

en: Link image to
cs: Odkázat obrázkem na

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Manage form display
cs: Správa formuláře

en: View modes
cs: Režimy zobrazení obsahu

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
cs: Ve vyhledávání bylo použito příliš mnoho výrazů AND a OR. Pro hledání bylo použito pouze prvních @count podmínek.

en: Search result highlighting input
cs: Zvýraznit hledaný text ve výsledcích.

en: Submitted by @author_name on @date
cs: Napsal uživatel @author_name dne @date
