Album Photos (6.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (116 entries)

en: photos
ja: 写真

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Image size
ja: 画像ファイルサイズ

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Quantity
ja: 数量

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Node ID
ja: ノードID

en: Default
ja: デフォルト

en: Open
ja: オープン

en: Album
ja: アルバム

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Display
ja: 表示

en: Updated
ja: 更新

en: Keywords
ja: キーワード

en: Statistics
ja: 統計

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Upload
ja: アップロード

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Number of columns
ja: カラム数

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Published
ja: 掲載

en: File ID
ja: ファイルID

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Desc
ja: 降順

en: next
ja: 次

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Source
ja: ソース

en: published
ja: 掲載

en: Languages
ja: 言語

en: Limit
ja: 制限

en: Changed
ja: 変更済

en: previous
ja: 前

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: not published
ja: 非掲載

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Photo
ja: 写真

en: Apply
ja: 適用

en: Source field
ja: ソース フィルド

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Grid
ja: グリッド

en: Image title
ja: 画像タイトル

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Pager
ja: ページャー

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Content ranking
ja: コンテンツの順位

en: Factor
ja: 要素

en: Nevermind
ja: 何でもない

en: Cache cleared.
ja: キャッシュを消去しました。

en: Display type
ja: 表示形式

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Access type
ja: アクセスタイプ

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ja: 2つのキーワードのいずれかを検索するには、大文字の <strong>OR</strong> を使用してください。<br />例: <strong>動物園 OR 水族館</strong>

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Full content
ja: 全文

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Edit @title
ja: @title を編集

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: View modes
ja: ビューモード

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ja: 検索に含まれる AND/OR が多すぎます。最初の @count 単語のみがこの検索に使用されました。

en: Influence
ja: インフルエンス

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ja: インフルエンスは検索結果の順序を決めるための数字による重み付けです。大きな数字は検索結果への影響が大きいことを表します。 0 はその要素が無視されることを表します。これらの数値の変更には検索インデックスの再構築は必要ありません。変更するとすぐに反映されます。

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Influence of '@title'
ja: '@title' の影響

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
ja[0]: コンテンツにマッチするキーワードを少なくともひとつ含めなくてはなりません。句読点は無視されます。
ja[1]: コンテンツにマッチするキーワードを少なくともひとつ含めなくてはなりません。キーワードは少なくとも @count 文字以上にしなくてはなりません。句読点は無視されます。

en: Output the URL as text
ja: URLを文字列として出力
