PHP (8.x-1.1) - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: Filters
sv: Filter

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: About
sv: Om

en: Uses
sv: Använder

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
sv: Du får använda PHP-kod. Du måste ha med &lt;?php ?&gt; taggarna.

en: Using custom PHP code
sv: Använder egen PHP-kod

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
sv: Egen PHP-kod kan bäddas in i en del typer av innehåll på webbplatsen, inklusive inlägg och block. Även om inbäddad PHP-kod i ett inlägg eller block är en kraftfull och flexibel funktion då det används av en pålitlig användare med erfarenhet av PHP är det också en märkbar och farlig säkerhetsrisk då det används felaktigt. Även ett litet misstag då PHP-kod läggs in kan av misstag äventyra din webbplats.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
sv: Om du är ovan vid PHP, SQL eller Drupal, undvik att använda egen PHP-kod i inlägg. Experiment med PHP kan förstöra din databas, göra webbplatsen oanvändbar eller allvarligt äventyra säkerheten.

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
sv: Kom ihåg att dubbelkolla varje rad efter syntax- och logiska fel <strong>innan</strong> du sparar.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
sv: PHP-satser måste avslutas korrekt med semikolon.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
sv: Globala variabler som används i din PHP-kod behåller sina värden efter att ditt skript har körts färdigt.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
sv: Använd en sats av typen <code>print</code> eller <code>return</code> i din kod för att skriva ut innehåll.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
sv: Utveckla och testa din PHP-kod med ett separat testskript och en testdatabas innan du använder den på din produktionswebbplats.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
sv: Var medveten om att möjligheten att bädda in PHP-kod i innehållet tillhandahålls av modulen PHP Filter. Om denna modul är inaktiverad eller borttagen kommer inlägg med inbäddad PHP-kod att visa koden istället för att exekvera den.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
sv: Ett enkelt exempel: <em>Skapa ett "Välkommen"-block som hälsar besökare med ett enkelt meddelande.</em>

en: PHP evaluator
sv: PHP-tolk

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
sv: Kör en bit PHP-kod. Detta filter bör endast vara tillgängligt för administratörer!

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: Enabling execution of PHP in text fields
sv: Aktiverar körning av PHP i textfält

en: Use PHP for settings
sv: Använd PHP för inställningar

en: PHP contextual filter code
sv: Sammanhängande filtreringskod i PHP

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP.kod som returnerar SANT eller FALSKT. Ingen retur är det samma som FALSKT så se till att returnera något om du inte vill deklarera argumentet ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet att validera kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra argumentet genom att sätta "$handler->argument". Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$handler->validated_title".
