PHP (8.x-1.2) - en to el translation catalogue (22 entries)

en: Filters
el: Φίλτρα

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: About
el: Περί

en: Uses
el: Χρήσεις

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
el: Μπορείτε να υποβάλετε κώδικα PHP. Θα πρέπει να συμπεριλάβετε τις ετικέτες &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
el: Χρήση προσαρμοσμένου κώδικα PHP

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
el: Μπορεί να συμπεριληφθεί προσαρμοσμένος κώδικας PHP σε μερικούς τύπους περιεχομένου του ιστοτόπου, συμπεριλαμβανομένου των καταχωρήσεων και των μπλοκ. Παρόλο η ενσωμάτωση κώδικα PHP μέσα σε μια καταχώρηση ή μπλοκ είναι ένα ισχυρό και ευέλικτο χαρακτηριστικό στα χέρια ενός έμπειρου χρήστη με εμπειρία σε PHP, μπορεί να αποδειχθεί ένας σημαντικός και επικίνδυνος παράγοντας κενού ασφαλείας αν χρησιμοποιηθεί λανθασμένα. Ακόμη κι ένα μικρό λάθος κατά την υποβολή κώδικα PHP μπορεί να εκθέσει σε κίνδυνο τον ιστοτόπο σας.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
el: Αν δεν γνωρίζετε PHP, SQL ή Drupal, αποφύγετε τη χρήση προσαρμοσμένου κώδικα PHP στις καταχωρήσεις σας. Τα πειράματα με την PHP μπορεί να προκαλέσουν φθορά στη βάση δεδομένων σας, να κάνουν τον ιστοτόπο μη λειτουργήσιμο ή να δημιουργήσουν σημαντικά κενά ασφαλείας.

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
el: Θυμηθείτε να διπλοελέγξετε κάθε γραμμή για συντακτικά και λογικά λάθη <strong>πριν</strong> την αποθήκευση.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
el: Οι δηλώσεις πρέπει να τερματίζονται με ερωτηματικά.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
el: Οι καθολικές μεταβλητές που χρησιμοποιούνται στον κώδικά σας PHP διατηρούν τις τιμές τους μετά την εκτέλεση του σεναρίου.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
el: Χρησιμοποιήστε τη δήλωση <code>print</code> ή <code>return</code> στον κώδικά σας για την εμφάνιση του περιεχομένου.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
el: Κάντε ανάπτυξη και δοκιμή του κώδικα PHP χρησιμοποιώντας ένα ξεχωριστό σενάριο δοκιμών και μια δοκιμαστική βάση δεδομένων προτού τον χρησιμοποιήσετε σε παραγωγικό ιστοτόπο.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
el: Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η δυνατότητα συμπερίληψης κώδικα PHP μέσα στο περιεχόμενο παρέχεται από τη μονάδα PHP Filter. Αν η μονάδα είναι απενεργοποιημένη ή διαγεγραμμένη, τότε τα μπλοκ και οι καταχωρήσεις με ενσωματωμένο κώδικα PHP θα εμφανίζουν, αντί να εκτελούν, τον κώδικα PHP.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
el: Ένα βασικό παράδειγμα: <em>Δημιουργία ενός "Καλωσήρθατε" μπλοκ που χαιρετά τους επισκέπτες με ένα απλό μήνυμα.</em>

en: PHP evaluator
el: Εκτέλεση PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
el: Εκτελεί ένα τμήμα κώδικα σε PHP. Η χρήση του φίλτρου αυτού θα πρέπει να περιορίζεται στους διαχειριστές μόνο!

en: Not restricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: Restricted to certain pages
el: Περιορίζεται σε ορισμένες σελίδες

en: Enabling execution of PHP in text fields
el: Ενεργοποίηση εκτέλεσης PHP στα πεδία κειμένου

en: Use PHP for settings
el: Χρήση της PHP για τις ρυθμίσεις
