Physical Fields (8.x-1.3) - en to ru translation catalogue (53 entries)

en: Number
ru: Число

en: Weight
ru: Вес

en: Default
ru: По умолчанию

en: Length
ru: Длина

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Area
ru: Область

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Volume
ru: Объем

en: g
ru: г

en: Temperature
ru: Температура

en: km
ru: км

en: in
ru: в

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Physical
ru: Физические

en: M
ru: М

en: K
ru: К

en: %title must be a number.
ru: %title должен быть числом.

en: Field types
ru: Типы полей

en: mg
ru: мг

en: gal
ru: галлон

en: lb
ru: фунт

en: oz
ru: унция

en: fl oz
ru: жидкая унция

en: ml
ru: мл

en: cl
ru: калл

en: l
ru: л

en: kg
ru: кг

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: mm
ru: мм

en: Measurement
ru: Измерение

en: ft
ru: фут

en: cm
ru: см

en: m
ru: м

en: Physical Fields
ru: Физические поля

en: Default unit
ru: Единица измерения по умолчанию

en: Allow unit change
ru: Разрешить изменение единицы измерения

en: mm³
ru: мм³

en: cm³
ru: см³

en: m³
ru: м³

en: in³
ru: дюйм³

en: ft³
ru: фут³

en: Default unit: @unit
ru: Единица по умолчанию: @unit

en: User cannot modify the unit of measurement.
ru: Пользователь не может изменить единицу измерения.

en: User can modify the unit of measurement.
ru: Пользователь может изменить единицу измерения.

en: @name field must be a number.
ru: @name поле должно быть числом.

en: %title must be higher than or equal to %min.
ru: %title должно быть больше или равно %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
ru: %title должно быть меньше или равно %max.

en: mm²
ru: мм²

en: cm²
ru: см²

en: m²
ru: м²

en: in²
ru: дюйм²

en: ft²
ru: фут²
