Physical Fields (8.x-1.5) - en to de translation catalogue (30 entries)

en: Number
de: Zahl

en: Default
de: Standard

en: Length
de: Länge

en: Dimensions
de: Abmessungen

en: Area
de: Fläche

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Temperature
de: Temperatur

en: Pressure
de: Luftdruck

en: Unit
de: Einheit

en: Physical
de: Physisch

en: ct
de: Karton(s)

en: bar
de: Leiste

en: at
de: via

en: %title must be a number.
de: %title muss eine Zahl sein.

en: Field types
de: Feldtypen

en: psi
de: Psi

en: gal
de: gal.

en: lb
de: lb.

en: oz
de: OZ

en: fl oz
de: fl.oz.

en: @name field is required.
de: Das Feld @name ist erforderlich.

en: Measurement
de: Maßeinheit

en: ft
de: Fuß

en: Provides fields for storing measurements and their units.
de: Stellt Felder zum Speichern von Abmessungen und deren Einheiten zur Verfügung

en: Measurement type
de: Messart

en: Default unit: @unit
de: Standardeinheit: @unit

en: User can modify the unit of measurement.
de: Der Benutzer kann die Maßeinheit ändern.

en: %title must be higher than or equal to %min.
de: %title muss größer als oder gleich %min sein.

en: %title must be lower than or equal to %max.
de: %title muss kleiner als oder gleich %max sein.
