Pino (8.x-1.4) - en to fa translation catalogue (91 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Body
fa: بدنه

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Description
fa: توضیحات

en: On
fa: روشن

en: Version
fa: نسخه

en: all
fa: همه

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیام

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Help
fa: راهنما

en: View
fa: مشاهده

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Theme
fa: پوسته

en: Picture
fa: تصویر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Members
fa: اعضا

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Tools
fa: ابزارها

en: Position
fa: موقعیت

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: To date
fa: تا تاریخ

en: From date
fa: از تاریخ

en: Revert
fa: بازگشت

en: Revisions for %title
fa: نسخه‌های %title

en: Revision
fa: نسخه

en: The specified passwords do not match.
fa: گذرواژه‌های تعیین شده با هم یکی نیستند.

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Documents
fa: اسناد

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Revision of %title from %date
fa: نسخه %title از %date

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Apply
fa: تایید

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به نسخه %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نسخه‌ها را از %revision-date حذف کنید؟

en: From address
fa: آدرس فرستنده

en: Administrator
fa: مدیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Button size
fa: اندازه کلید

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Send mail
fa: ارسال نامه

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: The email address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی %mail معتبر نیست.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Narrow
fa: باریک

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید
