Platon (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (57 entries)

en: Description
it: Descrizione

en: Version
it: Versione

en: Login
it: Accedi

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: search
it: ricerca

en: Updated
it: Aggiornato

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Web Server
it: Server web

en: System
it: Sistema

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Logout
it: Esci

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: White
it: Bianco

en: Installed
it: Installato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: New
it: Nuovo

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: User profile
it: Profilo utente

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Pagination
it: Paginazione

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Header background
it: Sfondo intestazione

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Subscribe to @title
it: Iscriviti a @title

en: Last Cron Run
it: Ultima esecuzione Cron

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Drupal Version
it: Versione di Drupal

en: Site branding
it: Branding del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Version: @module-version
it: Versione: @module-version

en: Requires: @module-list
it: Richiede: @module-list

en: Required by: @module-list
it: Richiesto da: @module-list

en: Installation tasks
it: Attività di installazione

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
it: Nome macchina: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
it[0]: La seguente motivazione impedisce la disinstallazione di @module.module_name:
it[1]: Le seguenti motivazioni impediscono la disinstallazione di @module.module_name:
