Plausible (2.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (14 entries)

en: Pages
uk: Сторінки

en: Statistics
uk: Статистика

en: Roles
uk: Ролі

en: Domain
uk: Домен

en: Add tracking to specific pages
uk: Додати відстеження певних сторінок

en: Add tracking for specific roles
uk: Додати відстеження певних ролей

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: Tracking scope
uk: Область відстеження

en: Every page except the listed pages
uk: На всіх сторінках, крім перерахованих

en: The listed pages only
uk: Тільки для перелічених сторінок

en: Add to the selected roles only
uk: Додати лише для вибраних ролей

en: Add to every role except the selected ones
uk: Додати для всіх ролей, крім вибраних

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
uk: Якщо не вибрано жодної ролі, то стеження буде проводитися за всіма користувачами. Якщо користувач одну з позначених ролей, то цей користувач буде відстежений (або вилучений з відстеження, залежно від налаштувань вище)

en: Path "@page" not prefixed with slash.
uk: Шлях "@page" не починається з косої риски.
