Plugin Reference (3.0.0-alpha2) - en to de translation catalogue (49 entries)

en: value
de: Wert

en: Value
de: Wert

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Label
de: Beschriftung

en: Default
de: Standard

en: Contains
de: Enthält

en: N/A
de: n. v.

en: Filter by
de: Filtern nach

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Provider
de: Anbieter

en: Ascending
de: Aufsteigend

en: Descending
de: Absteigend

en: Sort by
de: Sortierung

en: Full
de: Vollständig

en: Hidden
de: Ausgeblendet

en: unlimited
de: Unbegrenzt

en: Select list
de: Auswahlliste

en: Negate
de: Negieren

en: Default value
de: Standardwert

en: Check boxes/radio buttons
de: Kontrollkästchen/Optionsfelder

en: Filter options
de: Filteroptionen

en: Values
de: Werte

en: Number of results
de: Anzahl der Ergebnisse

en: Sort direction
de: Sortierrichtung

en: Autocomplete matching
de: Autovervollständigungsvergleich

en: Starts with
de: Beginnt mit

en: Autocomplete
de: Autovervollständigung

en: Sort options
de: Sortieroptionen

en: Field types
de: Feldtypen

en: Change handler
de: Behandlungsroutine ändern

en: Configuration form
de: Konfigurationsformular

en: Other…
de: Andere...

en: Text value
de: Textwert

en: Reference type
de: Referenztyp

en: Type of item to reference
de: Zu referenzierender Elementtyp

en: Reference method
de: Referenzmethode

en: Autocomplete matching: @match_operator
de: Übereinstimmung bei der Autovervollständigung: @match_operator

en: Block category
de: Blockkategorie

en: Sort settings
de: Sortiereinstellungen

en: Plugin ID
de: Plugin-ID

en: Broken/Missing
de: Kaputt/Fehlt

en: Default selection handler settings
de: Standardauswahleinstellungen

en: Exclude the selected below
de: Unten ausgewählte ausschließen

en: Include the selected below
de: Die unten ausgewählten mit einschließen

en: Configuration form: @configuration_form
de: Konfigurationsformular: @configuration_form

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
de: Maximale Anzahl an Autovervollständigungsvorschlägen.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
de: Die Anzahl der Vorschläge, die aufgelistet werden soll. Verwende <em>0</em>, um die Begrenzung aufzuheben.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
de: Listengröße der Autovervollständigung: @size

en: Label/ID
de: Beschriftung/ID
