Plugin Reference (3.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: value
id: nilai

en: Value
id: Nilai

en: - None -
id: - Tiada -

en: Default
id: Bawaan

en: Contains
id: Mengandung

en: N/A
id: T/T

en: Filter by
id: Filter dengan

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Provider
id: Penyedia

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: unlimited
id: Tidak terbatas

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Negate
id: Meniadakan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Values
id: Nilai

en: Number of results
id: Jumlah hasil

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Change handler
id: Ubah handler

en: Other…
id: Lainnya...

en: Text value
id: Isi teks

en: Reference type
id: Tipe rujukan

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Autocomplete matching: @match_operator
id: Pencocokan otomatis: @match_operator

en: Block category
id: Kategori blok

en: Sort settings
id: Pengaturan sortir

en: Plugin ID
id: ID Plugin

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang

en: Default selection handler settings
id: Pengaturan handler pilihan standar
