Plugin Reference (3.0.0) - en to ar translation catalogue (35 entries)

en: Value
ar: القيمة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Label
ar: التسمية

en: Default
ar: الافتراضي

en: ID
ar: المعرف ID

en: Contains
ar: يحتوي

en: N/A
ar: غير موجود

en: Filter by
ar: تصفية

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Provider
ar: المزود

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: Hidden
ar: مخفي

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Negate
ar: نفي

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Values
ar: قيم

en: Number of results
ar: عدد النتائج

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: Other…
ar: أخرى...

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Autocomplete matching: @match_operator
ar: مطابقة الاكمال التلقائي: @match_operator

en: Sort settings
ar: إعدادات الترتيب

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود

en: Default selection handler settings
ar: الاعدادات الافتراضية المساعدة

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ar: الحد الأقصى لعدد اقتراحات الاكمال التلقائي

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ar: عدد الإقتراحات التي ستسرد.
    استخدم   <em>0</em>  لإزالة الحد.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ar: قائمة اقتراحات الإكمال التلقائي @size
