Plugin Reference (3.0.3) - en to it translation catalogue (41 entries)

en: value
it: valore

en: Value
it: Valore

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Contains
it: Contiene

en: N/A
it: N/D

en: Filter by
it: Filtra per

en: Configuration
it: Configurazione

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Hidden
it: Nascosto

en: unlimited
it: illimitati

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Negate
it: Negata

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Values
it: Valori

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Number of results
it: Numero di risultati

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Change handler
it: Cambia handler

en: Other…
it: Altro…

en: Text value
it: Valore testuale

en: Reference type
it: Tipo di riferimento

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Autocomplete matching: @match_operator
it: Corrispondenza autocompletamento: @match_operator

en: Block category
it: Categoria del blocco

en: Sort settings
it: Impostazioni ordinamento

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Broken/Missing
it: Rotto/Mancante

en: Default selection handler settings
it: Impostazioni predefinite del gestore di selezione
