Podcast Publisher (1.0.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (68 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Author
fr: Auteur

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Description field
fr: Champ description

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Duration
fr: Durée

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Changed
fr: Modifié

en: Processed
fr: Traité

en: Complete
fr: Terminé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Explicit
fr: Explicite

en: Offset
fr: Décalage

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: Title field
fr: Champ titre

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Image field
fr: Champ image

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Block field
fr: Champ de bloc

en: Link field
fr: Champ lien

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme titre de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme description de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Creator field
fr: Champ créateur

en: Publication date field
fr: Champ date de publication

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fr: Le plugin de style de ligne requiert de spécifier les champs de la vue à utiliser pour l'élément RSS.

en: Display fields as RSS items.
fr: Afficher les champs comme éléments RSS.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fr: Le champ qui sera utilisé comme pubDate de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Il doit respecter le format décrit dans la RFC 2822.

en: GUID settings
fr: Paramètres de GUID

en: GUID field
fr: Champ GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fr: L'identificateur global unique de l'élément RSS.

en: GUID is permalink
fr: GUID est un permalien

en: The RSS item GUID is a permalink.
fr: Le GUID de l'élément RSS est un permalien.

en: Use audio files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers audio en tant que médias réutilisables.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must either be an internal unprocessed path like "node/123" or a processed, root-relative URL as produced by fields like "Link to content".
fr: Le champ qui va être utilisé comme lien pour chaque entrée du flux RSS. Il doit s'agir d'un chemin interne brut tel que "node/123" ou d'une URL calculée, relative à la racine, telle que produite par des champs comme "Lien vers le contenu".
