Podcast Publisher (1.0.0-alpha5) - en to id translation catalogue (64 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: view
id: tampilan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Description field
id: Bidang deskripsi

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Code
id: Kode

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Source
id: Sumber

en: Changed
id: Berubah

en: Complete
id: Selesai

en: Apply
id: Terapkan

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Offset
id: Letak

en: Title field
id: Judul bidang

en: Generates an RSS feed from a view.
id: Buat sebuah pengumpan RSS dari sebuah view

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Image field
id: Field gambar

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Link field
id: Bidang tautan

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Asc
id: Urutan turun

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
id: Bidang yang akan digunakan sebagai judul item RSS untuk setiap baris.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
id: Bidang yang akan digunakan sebagai deskripsi item RSS untuk setiap baris.

en: Creator field
id: Bidang pembuat

en: Publication date field
id: Bidang tanggal publikasi

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
id: Plugin gaya baris memerlukan penentuan bidang tampilan mana yang akan digunakan untuk item RSS.

en: Display fields as RSS items.
id: Tampilkan data sebagai berita umpan.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
id: Bidang yang akan digunakan sebagai item RSS pubDate untuk setiap baris. Diperlukan dalam format RFC 2822.

en: GUID settings
id: Pengaturan GUID

en: GUID field
id: Bidang GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
id: Pengenal unik secara global dari item RSS.

en: GUID is permalink
id: GUID adalah permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
id: GUID dari RSS item adalah sebuah permalink.

en: Use audio files for reusable media.
id: Gunakan file audio untuk media yang dapat digunakan kembali.
