Podcast Publisher (1.0.0-alpha9) - en to uk translation catalogue (91 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Links
uk: Посилання

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: - None -
uk: - Немає -

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Канал

en: Description field
uk: Поле опису

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Podcast
uk: Подкаст

en: View
uk: Перегляд

en: Bitrate
uk: Бітність

en: Updated
uk: Оновлено

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: File size
uk: Розмір файла

en: Desc
uk: Спад

en: Owner
uk: Власник

en: Duration
uk: Тривалість

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Token
uk: Замінник

en: Source
uk: Джерело

en: Today
uk: Сьогодні

en: Changed
uk: Змінено

en: Complete
uk: Завершене

en: Apply
uk: Застосувати

en: Decimal
uk: Десяткове

en: Precision
uk: Точність

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Offset
uk: Зміщення

en: Creator
uk: Автор

en: Analytics
uk: Аналітика

en: Title field
uk: Поле заголовку

en: Mimetype
uk: Тип Mime

en: Last 30 days
uk: Попередні 30 днів

en: Generates an RSS feed from a view.
uk: Генерує RSS-потік через вид.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Episodes
uk: Епізоди

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Image field
uk: Поле зображення

en: Block field
uk: Поле з блоком

en: Link field
uk: Поле посилання

en: Asc
uk: Зрост

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле заголовку елемента RSS для кожного рядка.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле опису елемента RSS для кожного рядка.

en: Creator field
uk: Поле автора

en: Publication date field
uk: Поле дати публікації

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
uk: Для плаґіну стилю рядка необхідно зазначити які поля виду застосовуватимуться як елемент RSS.

en: Display fields as RSS items.
uk: Відображати поля як елементи RSS-потоку

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле pubDate елементу RSS для кожного рядка. Воно має бути у форматі RFC 2822.

en: GUID settings
uk: Налаштування GUID

en: GUID field
uk: Поле GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
uk: Глобальний унікальний ідентифікатор елементу RSS-потоку.

en: GUID is permalink
uk: GUID є постійним посиланням

en: The RSS item GUID is a permalink.
uk: GUID елементу RSS-потоку являє собою постійне посилання.

en: Guid settings
uk: Налаштування Guid

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must either be an internal unprocessed path like "node/123" or a processed, root-relative URL as produced by fields like "Link to content".
uk: Поле, яке використовуватиметься як посилання на елемент RSS для кожного рядка. Це повинен бути або внутрішній необроблений шлях на зразок "node/123", або оброблена URL-адреса відносно кореня, створювана полями типу "Посилання на вміст".
