Poll (8.x-1.0-beta2) - en to fi translation catalogue (61 entries)

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Author
fi: Tekijä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Reset
fi: Palauta

en: View
fi: Näytä

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: n/a
fi: ei mitään

en: Created
fi: Luotu

en: Question
fi: Kysymys

en: Active
fi: Voimassa

en: Page
fi: Sivu

en: Poll duration
fi: Kyselyn kesto

en: Poll votes
fi: Kyselyn äänet

en: Vote
fi: Äänestä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Other
fi: Muu

en: N
fi: PO

en: Choices
fi: Vaihtoehdot

en: 1 vote | @count votes
fi[0]: 1 ääni
fi[1]: @count ääntä

en: Votes
fi: Äänet

en: Sort by
fi: Lajittele

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Choice
fi: Vaihtoehto

en: Results
fi: Tulokset

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fi: Järjestä mielipidekyselyitä, jotka perustuvat monivalintakykymyksiin.

en: Apply
fi: Käytä

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Total votes
fi: Kokonaisäänet

en: About
fi: Tietoja

en: Uses
fi: Käyttää

en: Poll
fi: Kysely

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Most recent poll
fi: Uusin kysely

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fi: Antamaasi ääntä ei voitu kirjata, koska et valinnut ainuttakaan vastausta.

en: Polls
fi: Kyselyt

en: Delete items
fi: Poista artikkeleita

en: Operations links
fi: Toimenpidelinkit

en: Poll winner
fi: Kyselyn voittaja

en: The winning poll answer.
fi: Kyselyn voittajavastaus.

en: Poll winner votes
fi: Kyselyn voittajan äänimäärä

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittajan saama äänimäärä kyselyssä.

en: Poll winner percent
fi: Kyselyn voittajan prosentti

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittaneen vastauksen saama kokonaismäärä äänistä.

en: Creating a poll
fi: Kyselyn luonti

en: Viewing polls
fi: Kyselyiden tarkastelu

en: Your vote was cancelled.
fi: Äänesi on peruutettu.

en: Edit @label
fi: Muokkaa @label

en: The number of votes that have been cast on a poll.
fi: Kyselyyn jätettyjen äänten lukumäärä.

en: The length of time the poll is set to run.
fi: Kyselyn kesto.

en: Master
fi: Isäntä

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki syötteen %feed kohteet?
