Poll (8.x-1.6) - en to hi translation catalogue (50 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Author
hi: लेखक

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: True
hi: सही

en: View
hi: देखें

en: Teaser
hi: टीज़र

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Question
hi: सवाल

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: Poll votes
hi: पोल मतदान

en: Vote
hi: मतदान करें

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Desc
hi: अवरोही

en: Other
hi: अन्य

en: Choices
hi: विकल्प

en: 1 vote | @count votes
hi[0]: १ मत
hi[1]: @count मत

en: Votes
hi: मत

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Choice
hi: विकल्प

en: Results
hi: परिणाम

en: Poll settings
hi: चुनाव विन्यास

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
hi: विविध विकल्पीय प्रश्न के द्वारा आपकी साइट को विभिन्न विषयों में मत बटोरने की अनुमति देता हॅ।

en: Apply
hi: लागू करें

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: About
hi: के बारे में

en: Uses
hi: उपयोग

en: Poll
hi: मत

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Total votes: @votes
hi: कुल मत: @votes

en: Most recent poll
hi: हालिया चुनाव

en: After this period, the poll will be closed automatically.
hi: इस समय के बाद यह चुनाव अपने आप बंद हो जाएगा

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
hi: आपने कोई विकल्प चुना ही नहीं इसलिए आपका मत दर्ज नहीं हुआ।

en: Polls
hi: चुनाव

en: Delete items
hi: आइटम हटाएं

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: The number of votes that have been cast on a poll.
hi: वोट की संख्या जो एक पोल पर डाली है.

en: The length of time the poll is set to run.
hi: समय की लंबाई जनमत को चलाने के लिए सेट किया गया है.
