Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-1.0-rc1) - en to uk translation catalogue (111 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Article
uk: Стаття

en: Articles
uk: Статті

en: Comments
uk: Коментарі

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Icon
uk: Іконка

en: Picture
uk: Зображення

en: User
uk: Користувач

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Off
uk: Вимкнено

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Centered
uk: По центру

en: Node Title
uk: Заголовок матеріалу

en: Media
uk: Медіа

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Desc
uk: Спад

en: Other
uk: Інше

en: Variation
uk: Варіант

en: User login
uk: Вхід

en: Online
uk: В мережі

en: Provider
uk: Постачальник

en: Tools
uk: Інструменти

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Caption
uk: Підпис

en: Left
uk: Ліворуч

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Standard
uk: Стандарт

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Editor
uk: Редактор

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Image with link
uk: Зображення з посиланням

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Offset
uk: Зміщення

en: Text only
uk: Тільки текст

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: About
uk: Про модуль

en: Icon and Text
uk: Іконка і текст

en: Image Browser
uk: Оглядач зображень

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Flat rate
uk: Стандартна ставка

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: Image name
uk: Назва зображення

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Wide
uk: Широкий

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Order items
uk: Вміст кошика

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
uk: Введіть відокремлений комами перелік. Приклад: Амстердам, Київ, "Клівленд, Огайо".

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: Add to Cart Form
uk: Форма "Додати у кошик"

en: Your order number is @number.
uk: Ваш номер замовлення - @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
uk: Ви можете переглянути ваше замовлення на сторінці вашого облікового запису, якщо залоговані.
