Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-1.1-rc2) - en to ja translation catalogue (102 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Article
ja: 記事

en: Articles
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Icon
ja: アイコン

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Off
ja: オフ

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Centered
ja: 中央

en: Node Title
ja: ノードタイトル

en: Media
ja: メディア

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Desc
ja: 降順

en: Other
ja: その他

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Online
ja: オンライン

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Tools
ja: ツール

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Caption
ja: キャプション

en: Left
ja: 左

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Standard
ja: 標準

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Editor
ja: エディタ

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Image Browser
ja: 画像ブラウザー

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Flat rate
ja: 定額設定

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Media Browser
ja: メディアブラウザー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full content
ja: 全文

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Order items
ja: 注文商品

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー
