Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-1.1-rc4) - en to pt translation catalogue (110 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Article
pt: Artigo

en: Articles
pt: Artigos

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Icon
pt: Ícone

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Off
pt: Desligado

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Centered
pt: Centralizado

en: Node Title
pt: Titulo do Post

en: Media
pt: Mídia

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Desc
pt: Decrescente

en: Other
pt: Outros

en: User login
pt: Login do usuário

en: Provider
pt: Provedor

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: in
pt: em

en: Caption
pt: Legenda

en: Left
pt: Esquerda

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Standard
pt: Padrão

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Abas

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Image with link
pt: Imagem com link

en: Administrator
pt: Administrador

en: Panel Title
pt: Título do Painel

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Text only
pt: Somente texto

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: Icon and Text
pt: Ícone e Texto

en: Image Browser
pt: Navegador de imagens

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Flat rate
pt: Custo fixo

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Product Title
pt: Título do produto

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Import media
pt: Importar mídia

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Wide
pt: Largo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Order items
pt: Itens do pedido

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Icon class
pt: Classe de ícone

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

en: Focal point
pt: Ponto Focal

en: Add to Cart Form
pt: Formulário Adicionar ao Carrinho

en: Your order number is @number.
pt: O número do seu pedido é @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
pt: Você pode ver seu pedido na página da sua conta quando estiver logado.

en: Crop type used by Focal point module.
pt: Tipo de corte usado pelo módulo Focal point.

en: Component: Image
pt: Componente: Imagem
