Price (2.0.0) - en to ru translation catalogue (42 entries)

en: Currency
ru: Валюта

en: None
ru: Нет

en: Number
ru: Число

en: Country
ru: Страна

en: Name
ru: Название

en: Add
ru: Добавить

en: Price
ru: Цена

en: About
ru: Информация

en: Currency code
ru: Код валюты

en: Currencies
ru: Валюты

en: Available currencies
ru: Доступные валюты

en: Symbol
ru: Символ

en: currency
ru: валюта

en: %title must be a number.
ru: %title должен быть числом.

en: Add currency
ru: Добавить валюту

en: Field types
ru: Типы полей

en: Numeric code
ru: Цифровой код

en: currencies
ru: валюты

en: Format: @format
ru: Формат: @format

en: Administer currencies
ru: Администрирование валют

en: currency from @field_name
ru: валюта из @field_name

en: Manage your currencies.
ru: Управление вашими валютами.

en: Fraction digits
ru: Цифры после запятой

en: The number of digits after the decimal sign.
ru: Число цифр после запятой.

en: Saved the %label currency.
ru: Валюта "%label" сохранена.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
ru: Удалить нули после запятой

en: Formatted price
ru: Отформатированная цена

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
ru: Трёхзначный код согласно <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.

en: Do not strip trailing zeroes after the decimal point.
ru: Не убирать нули после запятой.

en: %title must be higher than or equal to %min.
ru: %title должно быть больше или равно %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
ru: %title должно быть меньше или равно %max.

en: Price field settings
ru: Настройки ценового поля

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
ru: Если ни одна валюта не выбрана, будут доступны все валюты.

[ctx: Validation]
en: Currency
ru: Валюта

en: The currency %value is not valid.
ru: Валюта %value не является действительной.

en: The currency %value is not available.
ru: Валюта %value недоступна.

en: Add custom currency
ru: Добавить собственную валюту

en: Currency display
ru: Отображение валюты

en: Symbol (e.g. "$")
ru: Символ (например "₽")

en: Currency code (e.g. "USD")
ru: Код валюты (например "RUB")

en: Currency display: @currency_display.
ru: Отображение валюты: @currency_display.

en: Allow negative prices
ru: Разрешить отрицательные цены
