Price (2.0.0) - en to nl translation catalogue (54 entries)

en: Currency
nl: Valuta

en: None
nl: Geen

en: Number
nl: Getal

en: Country
nl: Land

en: Name
nl: Naam

en: Add
nl: Toevoegen

en: Price
nl: Prijs

en: About
nl: Over

en: Currency code
nl: Valutacode

en: Currencies
nl: Valuta's

en: Available currencies
nl: Beschikbare valuta

en: Symbol
nl: Symbool

en: currency
nl: valuta

en: %title must be a number.
nl: %title moet een getal zijn.

en: Add currency
nl: Valuta toevoegen

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Numeric code
nl: Numerieke code

en: currencies
nl: valuta

en: Format: @format
nl: Opmaak: @format

en: Administer currencies
nl: Valuta beheren

en: currency from @field_name
nl: Valuta van @field_name

en: Manage your currencies.
nl: Uw valuta beheren.

en: Fraction digits
nl: Gebroken getallen

en: Default price formatter settings
nl: Standaard prijsopmaak-instellingen

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
nl: Nullen achter de komma verwijderen

en: The number of digits after the decimal sign.
nl: Het aantal cijfers achter de komma.

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
nl: De valuta-code moet uit drie hoofdletters bestaan.

en: The currency code is already in use.
nl: Deze valuta-code is al in gebruik.

en: The numeric code must consist of three digits.
nl: De numerieke code moet uit drie getallen bestaan.

en: The numeric code is already in use.
nl: Deze numerieke code is al in gebruik.

en: Saved the %label currency.
nl: Valuta %label is opgeslagen.

en: All currencies have already been imported.
nl: Alle valuta zijn al geïmporteerd.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
nl: Nullen achter de komma verwijderen.

en: Formatted price
nl: Opgemaakte prijs

en: Imported the selected currencies.
nl: De geselecteerde valuta zijn geïmporteerd.

en: Calculated price formatter settings
nl: Weergave van de berekende prijs instellen

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
nl: Een code van drie cijfers, zoals bepaald in <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.

en: Stores a decimal number and a three letter currency code.
nl: Bewaart een decimaal getal en valutacode van drie letters.

en: number from @field_name
nl: Getal van @field_name

en: Do not strip trailing zeroes after the decimal point.
nl: Nullen achter de komma niet verwijderen.

en: %title must be higher than or equal to %min.
nl: %title moet groter of gelijk zijn aan %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
nl: %title moet kleiner of gelijk zijn aan %max.

en: Price field settings
nl: Prijsveld-instellingen

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
nl: Als er geen valuta geselecteerd is, zijn alle valuta beschikbaar.

[ctx: Validation]
en: Currency
nl: Valuta

en: The currency %value is not valid.
nl: %value is geen geldige valuta.

en: The currency %value is not available.
nl: De valuta %value is niet beschikbaar.

en: Add custom currency
nl: Een aangepaste valuta toevoegen

en: Adjustment types
nl: Aanpassingstypes

en: Adjustment type
nl: Aanpassingstype

en: Currency display
nl: Valuta-weergave

en: Symbol (e.g. "$")
nl: Symbool (b.v. '$')

en: Currency code (e.g. "USD")
nl: Valutacode (b.v. 'USD')

en: Currency display: @currency_display.
nl: Valutaweergave: @currency_display.
