Price (2.0.0) - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Currency
pt: Moeda

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Name
pt: Nome

en: Add
pt: Adicionar

en: Price
pt: Preço

en: About
pt: Sobre

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Currencies
pt: Moedas

en: Available currencies
pt: Moedas Disponíveis

en: Symbol
pt: Símbolo

en: currency
pt: moeda

en: %title must be a number.
pt: %title deverá ser um número.

en: Add currency
pt: Adicionar moeda

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Numeric code
pt: Código numérico

en: currencies
pt: moedas

en: Format: @format
pt: Formato: @format

en: Administer currencies
pt: Administrar moedas

en: currency from @field_name
pt: a moeda do @field_name

en: Manage your currencies.
pt: Gerir as suas moedas

en: Fraction digits
pt: Dígitos fracionários

en: Default price formatter settings
pt: Definições da formatação do preço

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
pt: Retira os zeros à direita depois do ponto decimal.

en: The number of digits after the decimal sign.
pt: O número de dígitos depois do sinal decimal

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
pt: O código da moeda deverá consistir em 3 letras maiúsculas.

en: The currency code is already in use.
pt: O código da moeda já está em uso.

en: The numeric code must consist of three digits.
pt: O código numérico deverá consistir em 3 dígitos.

en: The numeric code is already in use.
pt: O código numérico já se encontra em uso.

en: Saved the %label currency.
pt: A moeda %label foi guardada.

en: All currencies have already been imported.
pt: Todas as moedas já foram importadas.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
pt: Retira os zeros à direita depois do ponto decimal.

en: Formatted price
pt: Preço formatado

en: Imported the selected currencies.
pt: Importar as moedas selecionadas

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
pt: O código de três digitos, como definido em <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>

en: Stores a decimal number and a three letter currency code.
pt: Guarda um número decimal e três letras do código da moeda.

en: number from @field_name
pt: número do @field_name

en: %title must be higher than or equal to %min.
pt: %title tem de ser maior or igual a %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
pt: %title tem que ser menor ou igual a %max

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
pt: Se nenhuma morda estiver selecionada, todas as moedas estarão disponíveis.

[ctx: Validation]
en: Currency
pt: moeda

en: The currency %value is not valid.
pt: A moeda %value não é válida.

en: The currency %value is not available.
pt: A moeda %value não está disponível.

en: Add custom currency
pt: Adicionar moeda personalizada

en: Currency display
pt: Exibição de moeda

en: Symbol (e.g. "$")
pt: Simbolo (ex. "$")

en: Currency code (e.g. "USD")
pt: Código da moeda (ex. "USD")

en: Currency display: @currency_display.
pt: Exibição de moeda: @currency_display

en: Intl library
pt: Biblioteca Intl

en: Price field with currencies.
pt: Campo de preço com moedas.

en: Allow negative prices
pt: Permitir preços negativos
