Price (8.x-1.0) - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: List
fr: Lister

en: Currency
fr: Devise

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Add
fr: Ajouter

en: Price
fr: Prix

en: Plain
fr: Brut

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Currencies
fr: Devises

en: Available currencies
fr: Devises disponibles

en: Symbol
fr: Symbole

en: Modifier
fr: Modifieur

en: currency
fr: Monnaie

en: %title must be a number.
fr: %title doit être un nombre.

en: Add currency
fr: Ajouter une devise

en: Field types
fr: Types de champs

en: Numeric code
fr: Code numérique

en: currencies
fr: devises

en: currency from @field_name
fr: devise de @field_name

en: Manage your currencies.
fr: Gérer vos devises.

en: Fraction digits
fr: Nombre de décimales

en: Default price formatter settings
fr: Configurations par défaut de la mise en forme des prix

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
fr: Retirer les zéros restant après la décimale

en: The number of digits after the decimal sign.
fr: Le nombre de chiffres après le signe décimal.

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
fr: Le code de la devise doit être composé de trois lettres majuscules.

en: The currency code is already in use.
fr: Le code de la devise est déjà utilisé.

en: The numeric code must consist of three digits.
fr: Le code numérique doit être composé de trois chiffres.

en: The numeric code is already in use.
fr: Le code numérique est déjà utilisé.

en: Saved the %label currency.
fr: La devise %label a été enregistrée.

en: All currencies have already been imported.
fr: Toutes les devises ont déjà été importées.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
fr: Retirer les zéros restant après la décimale.

en: Display the currency code instead of the currency symbol.
fr: Afficher le code de la devise à la place de son symbole.

en: Imported the selected currencies.
fr: Les devises sélectionnées ont été importées.

en: Calculated price formatter settings
fr: Configurations de la mise en forme des prix calculés

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
fr: Le code de trois lettres, ainsi définit par <a href=":url" target="_blank">la norme ISO 4217</a>.

en: Stores a decimal number and a three letter currency code.
fr: Stocke l'identifiant décimal et le code de trois lettre de la devise.

en: Price field settings
fr: Configurations du champ prix

[ctx: Validation]
en: Currency
fr: Devise

en: The currency %value is not valid.
fr: La devise %value n'est pas valide.

en: The currency %value is not available.
fr: La devise %value n'est pas disponible.

en: Add custom currency
fr: Ajouter une devise personnalisée
