Printer and PDF versions for Drupal 8+ (2.0.3) - en to ar translation catalogue (19 entries)

en: Links
ar: روابط

en: Maximum age
ar: العمر الأقصى

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Send to printer
ar: إرسل إلى الطابعة

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
ar: يقوم باستدعاء وظيفة الطباعة في المتصفح بشكل تلقائي عند عرض نسخة الطباعة

en: Cache settings
ar: إعدادات ذاكرة التخزين المؤقت

en: Entity
ar: الكيان

en: Not available
ar: غير متاح

en: Print
ar: الطباعة

en: Landscape
ar: أفقية

en: Portrait
ar: طولية

en: PDF generation tool
ar: أدوات إنتاج البي.دي.إف

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
ar: يحدد هذا الخيار أداة إنتاج البي.دي.إف التي تستخدمها الوحدة لإنشاء نسخة البي.دي.إف

en: Paper size
ar: مقاس الورقة

en: Choose the paper size of the generated PDF.
ar: اختر مقاس الورقة المستخدم لإنشاء البي.دي.إف

en: Page orientation
ar: اتجاه الصفحة

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
ar: اختر اتجاه الصفحة المستخدم لإنشاء البي.دي.إف

en: Close window after sending to printer
ar: اغلق النافذة بعد الإرسال إلى الطابعة

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
ar: عند إتاحة الخيارات أعلاه فإن هذا الخيار يغلق النافذة بعد طباعة محتوياتها.
