Printer and PDF versions (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Links
pt: Ligações

en: Maximum age
pt: Idade máxima

en: Configuration
pt: Configuração

en: Send to printer
pt: Enviar para a impressora

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
pt: Chama automaticamente a função do navegador para enviar a versão para imprimir na impressora.

en: Cache settings
pt: Definições da cache

en: Entity
pt: Entidade

en: Not available
pt: Indisponível

en: Print
pt: Imprimir

en: Links area
pt: Área de Ligações

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: PDF generation tool
pt: Ferramenta de criação de PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
pt: Esta opção seleciona a ferramenta de criação de PDF usada por este módulo para gerar a versão PDF.

en: Paper size
pt: Tamanho do papel

en: Choose the paper size of the generated PDF.
pt: Escolha o tamanho do papel do PDF criado.

en: Page orientation
pt: Orientação do papel

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
pt: Escolha a orientação das páginas no PDF criado.

en: Close window after sending to printer
pt: Fechar a janela depois de enviar para a impressora

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
pt: Quando as opções acima estiverem activas, esta opção irá fechar a janela depois dos seus conteúdos serem impressos.

en: Forever
pt: Para sempre

en: Printer-friendly URLs list in system pages
pt: Lista de URLs em páginas de sistema

en: no caching
pt: sem cache

en: The maximum time this block may be cached.
pt: O tempo máximo que este bloco pode ficar em cache.
