Private Message (4.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Default action
id: Tindakan baku

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: 1 hour
id: 1 jam

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Private Messages
id: Pesan Pribadi

en: Private messages
id: Pesan pribadi

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: 1 day
id: 1 hari

en: System
id: Sistem

en: Send
id: Kirim

en: Members
id: Anggota

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Entity
id: Entitas

en: Fade
id: Redup

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: Form
id: Formulir

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: View mode
id: Modus tampilan

en: An autocomplete text field with tagging support.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis dengan dukungan tag.
