Private Message (8.x-1.0-beta15) - en to pt translation catalogue (159 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Default action
pt: Ação padrão

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Updated
pt: Atualizado

en: User Name
pt: Nome do Usuário

en: Created
pt: Criado

en: Url
pt: URL

en: Private Messages
pt: Mensagens Privadas

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: From
pt: De

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Last update
pt: Última atualização

en: Configuration
pt: Configurações

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Enable email notifications
pt: Habilitar notificações por e-mail

en: Messages
pt: Mensagens

en: Entity
pt: Entidade

en: Form
pt: Formulário

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Display Type
pt: Tipo de Apresentação

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Display Mode
pt: Modo de Apresentação

en: Hide filter tips
pt: Esconder dicas de filtro

en: Delete thread
pt: Apagar conversa

en: Delete Time
pt: Apagar Hora

en: The Name of the associated user.
pt: O nome do usuário associado.

en: Last Message
pt: Última Mensagem

en: Displays the last message in the thread
pt: Mostrar a última mensagem da conversa

en: The form to create a new message
pt: O formulário para criar uma nova mensagem

en: Username (linked if viewer has permission)
pt: Nome de usuário (vinculado se o visualizador tiver permissão)

en: Displays the username, linked to the user profile if the viewer has permission to access user profiles
pt: Exibe o nome de usuário vinculado ao perfil do usuário se o visualizador tiver permissão para acessar perfis de usuários

en: A private message system for users to send messages to each other
pt: Um sistema de mensagens privadas para os usuários enviarem mensagens entre si

en: Create Private Message
pt: Criar Mensagem Privada

en: Private Message Threads
pt: Conversas de Mensagens Privadas

en: Configure private messages
pt: Configurar mensagens privadas

en: Configure private message entities
pt: Configurar entidades de mensagens privadas

en: Configure private message thread entities
pt: Configurar entidades de conversas de mensagens privadas

en: Use private messaging system
pt: Usar sistema de mensagens privadas

en: Allows users to send and receive private messages
pt: Permite que os usuários enviem e recebam mensagens privadas

en: Administer private messages
pt: Administrar mensagens privadas

en: Allows administrators to administer private messages
pt: Permite que administradores administrem mensagens privadas

en: Administer private message module
pt: Administrar módulo Private Message

en: Allows administrators to manage all parts of the One Page Private Message module
pt: Permite que os administradores gerenciem todas as partes do módulo Private Message de uma página

en: View Private Message
pt: Ver Mensagem Privada

en: Private Message Settings
pt: Configurações Private Message

en: Private Message Thread Settings
pt: Configurações de Conversas de Mensagem Privada

en: Private message thread members formatter settings
pt: Configurações de formatação de conversas membros em mensagem privada

en: Private message thread message formatter settings
pt: Configurações do formatador de conversa de mensagem privada

en: The number of messages to show on load
pt: O número de mensagens para mostrar no carregamento

en: The number of messages to load when the load previous button is clicked
pt: O número de mensagens que serão carregadas quando o botão de carregar anteriores é clicado

en: The order in which private messages should be shown, ascending or descending
pt: A ordem em que mensagens privadas devem ser mostradas, ascendentes ou descendentes

en: The number of seconds between ajax checks for new messages
pt: O número de segundos entre verificações Ajax para novas mensagens

en: Load Previous
pt: Carregar Anteriores

en: You do not have any messages
pt: Você não tem mensagens

en: Custom private message ID
pt: ID de mensagem privada personalizado

en: The private message ID.
pt: O ID da mensagem privada.

en: The custom private message UUID.
pt: O UUID da mensagem privada personalizada.

en: The author of the private message
pt: O autor da mensagem privada

en: The time that the private message was created.
pt: A hora que a mensagem privada foi criada.

en: Custom private message thread ID
pt: ID de conversa de mensagem privada personalizada

en: The private message thread ID.
pt: O ID da conversa de mensagem privada.

en: The custom private message thread UUID.
pt: O UUID da conversa de mensagem privada personalizada.

en: The most recent time at which the thread was updated
pt: A hora mais recente em que a conversa foi atualizada

en: Member(s)
pt: Membro(s)

en: The member(s) of the private message thread
pt: O(s) membro(s) do tópico de mensagem privada

en: The private messages that belong to this thread
pt: As mensagens privadas que pertencem a esta conversa

en: Last Access TImes
pt: Hora do Último Acesso

en: Timestamps at which members of this private message thread last accessed the thread
pt: Timestamps que os membros desta conversa de mensagem privada acessaram-a pela última vez

en: Last Delete Times
pt: Última Remoção de Horas

en: Timestamps at which members of this private message thread last deleted the thread
pt: Timestamps em que os membros desta conversa de mensagem privada excluíram a conversa pela última vez

en: Private Message Thread
pt: Sequência da mensagem privada

en: Access Time
pt: Tempo de Acesso

en: The last time at which the user last accessed the private message thread that references this entity
pt: A última vez que o usuário acessou a conversa de mensagem privada que faz referência a essa entidade

en: Private Message Thread Access Time
pt: Tempo de Acesso a Conversa de Mensagem Privada

en: The time at which the user deleted the private message thread that references this entity
pt: A hora que o usuário excluiu a conversa de mensagem privada que faz referência a essa entidade

en: Private Message Thread Delete Time
pt: Hora de Exclusão da Conversa de Mensagem Privada

en: You do not have any private messages
pt: Você não possui nenhuma mensagem privada

en: Number of threads to show
pt: Número de conversar para mostrar

en: The number of threads to be shown in the block
pt: O número de conversas a serem mostradas no bloco

en: Number of threads to load with ajax
pt: Número de conversas para carregar com Ajax

en: The number of threads to be loaded when the load previous link is clicked
pt: O número de conversas a serem carregadas quando o link carregar anteriores é clicado

en: Private Message Inbox
pt: Caixa de entrada de mensagens privadas

en: Displays members using their username, linked to the user account if the viewer has permission to access user profiles
pt: Exibe membros usando seus nomes de usuário, vinculado à conta do usuário se o visualizador possui permissão para acessar perfis de usuários

en: Displays members using the %display_mode display mode of the user entity
pt: Exibe membros usando o modo de exibição %display_mode da entidade do usuário

en: You and
pt: Você e

en: Private Message Thread Members
pt: Membros da Conversa de Mensagens Privadas

en: Number of threads to show on load: @count
pt: Número de conversas para mostrar no carregamento: @count

en: Number of threads to show when clicking load previous: @count
pt: Número de conversas para mostrar ao clicar em carregar anteriores: @count

en: Order of messages: @order
pt: Ordem das mensagens: @order

en: Ajax refresh rate: @count seconds
pt: Taxa de atualização do Ajax: @count segundos

en: Message Count
pt: Contador de Mensagens

en: The number of messages to display on load
pt: O número de mensagens para mostrar no carregamento

en: Load Previous Ajax Count
pt: Carregar Contagem Anterior do Ajax

en: The number of previous messages to load using ajax when clicking the load previous link
pt: O número de mensagens anteriores para carregar usando Ajax ao clicar no link de carregar anteriores

en: Ajax refresh rate
pt: Taxa de atualização do Ajax

en: The number of seconds between checks for new messages. Note that a lower number will cause more requests, use more bandwidth, and cause more strain on the server.
pt: O número de segundos entre as verificações por novas mensagens. Observe que um número menor causará mais requisições, usará mais largura de banda e causará mais pressão no servidor.

en: Message direction
pt: Direção da mensagem

en: Whether to show messages first to last, or last to first
pt: Mostrar mensagens da primeira para a última, ou da última para a primeira

en: Private Message Messages
pt: Mensagens Private Message

en: Private Message Author
pt: Autor de Mensagem Privada

en: Configuration settings for private messages
pt: Definições de configuração para mensagens privadas

en: Prepare the private message module for uninstallation
pt: Prepara o módulo private message para desinstalação

en: This will delete all private message content from the database. Are you absolutely sure you wish to proceed?
pt: Isso excluirá todo o conteúdo de mensagens privadas do banco de dados. Tem certeza absoluta que deseja prosseguir?

en:  Are you sure you want to delete all private message content from the system?
pt:  Tem certeza de que deseja excluir todo o conteúdo de mensagens privadas do sistema?

en: The private message module cannot be uninstalled if there is private message content in the database. Clicking the button below will delete all private message content from the system, allowing the module to be uninstalled.
pt: O módulo de mensagem privada não pode ser desinstalado se houver conteúdo de mensagem privada no banco de dados. Clicar no botão abaixo excluirá todo o conteúdo de mensagem privada do sistema, permitindo que o módulo seja desinstalado.

en: THIS ACTION CANNOT BE REVERSED
pt: ESTA AÇÃO NÃO PODE SER REVERTIDA

en: Delete all private message content
pt: Excluir todo o conteúdo de mensagens privadas

en: Deleting private message data
pt: Excluindo dados de mensagens privadas

en: Deleting private message data. Completed: @percentage% (@current of @total).
pt: Excluindo dados de mensagens privadas. Concluído: @percentage% (@current de @total).

en: Private message data has been deleted.
pt: Os dados de mensagens privadas foram excluídos.

en: Private message members autocomplete
pt: Autocompletar Membros de Mensagens Privadas

en: Tokens related to private messages
pt: Tokens relacionados com mensagens privadas

en: Tokens related to private message threads
pt: Tokens relacionados a conversas de mensagens privadas

en: The ID of the private message
pt: O ID da mensagem privada

en: The raw body of the private message
pt: O corpo bruto da mensagem privada

en: The URL of the individual private message. Use the URL token of the private message thread to link to the conversation
pt: A URL da mensagem privada individual. Use o token URL da conversa de mensagem privada para vincular à conversa

en: The date at which the message was posted
pt: A data em que a mensagem foi postada

en: The ID of the private message thread
pt: O ID da conversa de mensagem privada

en: The link to the private message thread
pt: O link para a conversa de mensagem privada

en: The date at which the thread was last updated
pt: A data em que a conversa foi atualizada pela última vez

en: Email notification of private messages
pt: Notificação por e-mail de mensagens privadas

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url], [private_message:id], [private_message:author-name], [private_message:message], [private_message:url], [private_message:created], [private_message_thread:id], [private_message_thread:], [private_message_thread:url], [private_message_thread:updated].
pt: As variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url], [private_message:id], [private_message:author-name], [private_message:message], [private_message:url], [private_message:created], [private_message_thread:id], [private_message_thread:], [private_message_thread:url], [private_message_thread:updated].

en: Private message notification
pt: Notificação de mensagem privada

en: Edit the notification mail sent to users when they receive a private message
pt: Editar o e-mail de notificação enviado aos usuários quando receber uma mensagem privada

en: Various configuration settings for the Private Messages module
pt: Várias definições de configuração para o módulo Private Messages

en: Private Message Configuration
pt: Configuração de Mensagem Privada

en: Private Message Uninstallation Preparation
pt: Preparação de desinstalação do Private Message

en: Global settings for the Private Message module
pt: Configurações globais para o módulo Private Message

en: Whether the module should offer the option to send emails
pt: Se o módulo deve oferecer a opção de enviar e-mails

en: Whether to send emails by default. Users will be able to alter this behavior in their profiles
pt: Enviar e-mails por padrão. Os usuários poderão alterar esse comportamento em seus perfis

en: Private Message Email Settings
pt: Configurações de E-mail de Mensagens Privadas

en: Message Notification
pt: Notificação de Mensagem

en: Do not send mails (users can opt-in)
pt: Não envie e-mails (os usuários podem ativar)

en: Send mails (users can opt-out)
pt: Enviar e-mails (os usuários podem desativar)

[ctx: Validation]
en: Private Message Thread Member
pt: Membro da Conversa de Mensagem Privada

en: Private message at [site:name]
pt: Mensagem privada em [site:name]

en: [user:display-name],
    
    You have received a private message at [site:name] from [private_message:author_name]
    
    The message is as follows:
    
    [private_message:message]
    
    You can view the entire thread and reply to this message at:
    
    [private_message_thread:url]
    
    
    Thank you,
    
    --  [site:name]
pt: [user:display-name],
    
    Você recebeu uma mensagem privada no [site:name] de [private_message:author_name]
    
    A mensagem é a seguinte:
    
    [private_message:message]
    
    Você pode visualizar toda a conversa e responder esta mensagem em:
    
    [private_message_thread:url]
    
    Obrigado
    
    -- [site:name]

en: The number of seconds after which the inbox should refresh itself. Setting this to a low number will result in more requests to the server, adding overhead and bandwidth. Setting this number to zero will disable ajax refresh, and the inbox will only updated if/when the page is refreshed.
pt: O número de segundos que a caixa de entrada deve se atualizar. Definir isso para um número baixo resultará em mais requisições ao servidor, adicionando sobrecarga e largura de banda. Definir esse número como zero desativará a atualização do Ajax e a caixa de entrada só será atualizada se/quando a página for atualizada.

en: You have no unread private messages
pt: Você não possui mensagens privadas não lidas

en: The number of seconds between checks to see if there are any new messages. Setting this to a low number will result in more requests to the server, adding overhead and bandwidth. Setting this number to zero will disable ajax refresh, and the inbox will only updated if/when the page is refreshed.
pt: O número de segundos entre as verificações para ver se há novas mensagens. Definir isso para um número baixo resultará em mais requisições ao servidor, adicionando sobrecarga e largura de banda. Definir esse número como zero desativará a atualização do Ajax e a caixa de entrada só será atualizada se/quando a página for atualizada.

en: Private Message Notification
pt: Notificação de mensagem privada

en: You have 1 unread private message | You have @count unread private messages
pt[0]: Você tem 1 mensagem privada não lida
pt[1]: Você tem @count mensagens privadas não lidas

en: The link to delete the thread
pt: O link para apagar a conversa

en: Delete Thread
pt: Apagar Conversa

en: Are you sure you want to delete the thread between you and the following users: @others?
pt: Tem certeza de que deseja excluir a conversa entre você e os seguintes usuários: @others?

en: Whether or not to hide the filter tips on the message form
pt: Se deve ou não ocultar as dicas de filtro no formulário de mensagem

en: If this box is checked, the text formats description on the private message form will be removed
pt: Se esta caixa for marcada, a descrição dos formatos de texto no formulário de mensagem privada será removida

en: Maximum thread members: @count
pt: Membros máximos na conversa: @count

en: Maximum number of thread members
pt: Número máximo de conversas de membros

en: The maximum number of members that can be added to the private message conversation. Set to zero (0) to allow unlimited members
pt: O número máximo de membros que podem ser adicionados à conversa de mensagem privada. Defina como zero (0) para permitir membros ilimitados

en: Private messages threads cannot have more than @count members
pt: As conversas de mensagens privadas não podem ter mais do que @count membros
